Jak podaje portal „Wirtualna Polska”, „Truskawkowy Księżyc” będzie można podziwiać już od 5 czerwca. Najlepiej patrzeć w niebo około godziny 21:12 – nasz naturalny satelita będzie się wówczas prezentował najlepiej. Księżyc w całej okazałości będziemy mogli obserwować do 7 czerwca.

Truskawkowy księżyc

Truskawkowy Księżyc jest zjawiskiem, które możemy podziwiać tylko raz w roku, właśnie w trakcie czerwcowej pełni. To właśnie wówczas nasz satelita przybiera wyjątkową różową barwę. Po raz pierwszy tej nazwy użyto w latach 30. ubiegłego wieku w „Maine Farmer's Almanac".

Ostatni Księżyc wiosny nazwano truskawkowym, bo występował w trakcie dość krótkiego sezonu na truskawki w Ameryce Północnej. Pełnia ta, miała duże znaczenie dla wielu kultur na świecie i była powodem do celebrowania.

Wyjątkowa barwa

„Truskawkowy Księżyc” określany bywa również jako „Różowy Księżyc”, co zawdzięcza swojej wyjątkowej barwie. Jest ona wynikiem tego, że orbita naszego naturalnego satelity znajduje się praktycznie w tej samej płaszczyźnie, co orbita ziemi krążącej wokół Słońca.

Słońce oświetla nasz Księżyc, gdy znajdzie się naprzeciw niego. Wówczas nas satelita wydaje się obserwatorom z Ziemi zabarwiony na czerwono lub różowo. Wydaje się również świecić jaśniej.

YouTube

Zaćmienie

Dodatkowo „Truskawkowemu Księżycowi” towarzyszyć będzie również półcieniowe zaćmienie. Już 25 minut po godzinie 19 Księżyc wejdzie w półcień Ziemi, a więc obszar, w którym nasza planeta przysłoni częściowo Słońce. Kumulacja częściowego zaćmienia nastąpi o 20:58.

Niestety warunki pogodowe nie będą sprzyjać obserwacji nocnego nieba. IMGW prognozuje duże zachmurzenie wieczorem i w nocy, choć lokalnie prognozowane są przejaśnienia – dla części z nas jest więc nadzieja na obserwację „Truskawkowego Księżyca”.

YouTube

Będziecie wypatrywać „Różowego Księżyca”?

To też może cię zainteresować: Czy rodzina królewska wydała wyrok na Dianę? Wstrząsające doniesienia i nowe odkrycia trafiają na pierwsze strony brytyjskich gazet

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ministerstwo Zdrowia wystosowało ważny apel. O co chodzi?

O tym się mówi: Małopolska: jest nowe epicentrum koronawirusa. Potwierdzono kolejne zachorowania