Jak podaje portal „Pikio”, nietypowa moneta o nominale 5 zł jest warta fortunę. O tym, że rzadkie okazy osiągają wysokie ceny nie odpowiadające ich nominałom wie każdy, kto interesuje się numizmatyką. Za nietypowe okazy kolekcjonerzy są w stanie dużo zapłacić.

Cenna moneta

Jednak nawet ci, którzy nie interesują się kolekcjonowaniem monet powinni zajrzeć do swoich starych portfeli i schowków, żeby przekonać się, czy nie znajdują się w posiadaniu jednej z wyjątkowych monet. Jedna z nich, o nominale 5 zł jest naprawdę sporo warta.

Czego należy szukać? Moneta o której mowa na rewersie posiada nominał, a także podobiznę rybaka ciągnącego sieci. Obok przedstawiony jest monogram Józefa Gosławskiego, który zaprojektował 5 złotówkę. Moneta z 1958 roku nazywana jest Rybak-Słoneczko.

katalogmonet.pl

Rybak-Słoneczko

Wspomniana nazwa, pod jaką funkcjonuje moneta wzięła się z pewnego szczegółu, który tylko osoby z dobrym wzrokiem są w stanie dostrzec. Na jednej ze stron pod prawym ramieniem rybaka widać promienie słońca. Jak się okazuje jest to przebicie skrzydeł orła z awersu monety – doszło do niego na skutek głębokiego bicia.

Pięciozłotowa moneta warta jest 1699 złotych. Jest to kwota, dla której warto sprawdzić, czy gdzieś w naszym domu nie zapodziała się właśnie taka moneta. Pamiętać należy, że tak wysokie ceny osiągają okazy zachowane w stanie idealnym lub prawie idealnym.

YouTube/Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

Moneta doczekała się srebrnej i złotej repliki, które wybito w 2012 roku.

Znaleźliście u siebie tę wyjątkową monetę?

To też może cię zainteresować: Zalecenia na najbliższy sezon nie są pocieszające. Plaże „pomieszczą” aż 1/3 mniej turystów niż dotychczas. Co jeszcze nas czeka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Minister Cyfryzacji zabiera głos w sprawie śledzenia Polaków. "Będziemy m.in. przekonywać, że to narzędzie, które może zdziałać wiele dobrego”

O tym się mówi: Straszne wieści o rodzinie królewskiej obiegły media. Dlaczego księżna Kate i książę William musieli szybko opuścić pałac?