Jak donosi Wirtualna Polska, dr Marek Michalski z Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z Polską Agencją Prasową przestrzega przed masowym pojawieniem się na terenie Polski nowych gatunków owadów, do tej pory w naszym kraju niespotykanych lub takich, które dawniej u nas występowały, ale z różnych przyczyn środowiskowych lub działalności człowieka ich populacja się zmniejszyła.

Jeśli w drugim przypadku nie mamy powodów do zmartwień to w pierwszej sytuacji trzeba mieć pewne obawy.

Okazuje się, że na terenie Polski zoolodzy znajdują coraz więcej gatunków do tej pory w ogóle u nas niewidywanych i takich, których miejsce występowania znajduje się nawet poza Europą!

Nowe owady w Polsce! Są niebezpieczne?

Za przyczynę takiego stanu rzeczy dr Marek Michalski podaje na pierwszy miejscu, zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie, ale co gorsze, również działalność człowieka, w tym celowe sprowadzania pewnych gatunków owadów w celu ograniczenia populacji szkodników. Jednak masowe rozprzestrzenianie się nieznanych polskiemu ekosystemowi zwierząt może być nieoczekiwane skutki.

Jakie nowe owady pojawiły się w Polsce i których obecność jest coraz liczniejsza? To przede wszystkim modliszka zwyczajna, łac. Mantis religiosa. Drugim na liście owadem tego typu jest zadrzechnia fioletowa, inaczej zwana „czarną pszczołą”. Warto pamiętać, że ten gatunek jest niebezpieczny dla człowieka – przed spodziewanym deszcze staje się agresywna i istnieje wysokie prawdopodobieństwo użądlenia.

źródło: Pixabay

Zgodnie z informacjami podanymi przez dra Michalskiego, całkiem nowym owadem, który pojawił się w Polsce jest pochodzący znad Morza Śródziemnego skupieniec lipowy (Oxycarenus lavaterae), należący do rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych. Żeruje na pniach lip, jest łątwo dostrzegalny nawet w centrach miast. Owad ten jednak nie uszkadza drzew.

Inny owad, który znalazł swój dom w Polsce to gliniarz naścienny (Sceliphron destilatorium). Przez ubarwienie często myli się go z dużą osą i szerszeniem, tak samo jak one w momencie zagrożenia lubi użądlić.

Na terenie całej Europy pojawiła się także ćma bukszpanowa zwana inaczej przezierką bukszpanową. Należy do rodziny motyli owad pochodzi z Azji Wschodniej.

źródło: Pixabay

Jednak prawdziwą zmorą polskiego ekosystemu jest od kilku lat wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis). To pluskwiak, który żeruje na sosnach, a okresie zimowym dostaje się do naszych domów.

Może zainteresuje Cię to: JEŚLI MASZ TAKĄ MONETĘ W DOMU JESTEŚ PRAWDZIWYM SZCZĘŚCIARZEM. MOŻESZ ZGARNĄĆ FORTUNĘ

Polecamy także: DLACZEGO NIE POWINNIŚMY USTĘPOWAĆ MIEJSCA STARSZYM OSOBOM. NAUKOWCY WYJAŚNIAJĄ

Portal "Życie" informował o: CZY PŁYNY DO JAMY USTNEJ CHRONIĄ PRZED KORONAWIRUSEM? NAUKOWCY WHO PRZEDSTAWIAJĄ RAPORT