Jak podaje portal „Fakt”, resort zdrowia stwierdził, że objęcie funkcji publicznych przez ministra Łukasza Szumowskiego odbił się negatywnie na działalność biznesową prowadzoną przez jego brata Marcina Szumowskiego.

Negatywny wpływ

Zdaniem resortu zdrowia pełnienie funkcji publicznych przez Łukasza Szumowskiego miało niekorzystny wpływ na pozyskiwanie dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez firmę OncoArendi, którą kieruje brat ministra.

w swoich publikacjach dziennik „Fakt” ujawnił, że firma w latach 2017-2020 pozyskała aż 74 miliony zł pochodzących z budżetu państwa. W okresie od 2014-2020 suma dotacji wyniosła 174 miliony zł. Resort przekonuje, że od momentu objęcia przez Szumowskiego teki ministra firma ma dostawać znacznie mniej pieniędzy.

„Skuteczność grantów pozyskanych z NCBR spadła ze 100 proc. (6/6) pozyskanych w okresie 2014-2017 do 33% (2/6) pozyskanych w okresie 2018-2020” – czytamy w przekazanym „Faktowi” oświadczeniu.

" Zarówno porównanie skuteczności i wielkości pozyskanych dotacji przez objęciem stanowiska w administracji publicznej przez Łukasza Szumowskiego jak również porównanie liczby i poziomu dotacji przyznanych innym biotechnologicznym spółkom giełdowym jednoznacznie wskazuje, że pełnienie funkcji publicznych przez Łukasza Szumowskiego miało negatywny wpływ na skuteczność pozyskiwania dotacji z NCBR przez OncoArendi Therapeutics SA”– przekonuje ministerstwo.

YouTube/TVP Info

Dotychczasowe ustalenia

Dziennikowi „Fakt” udało się ustalić do tej pory, że firmie OncoArendi udawało się skutecznie pozyskiwać granty, gdy Łukasz Szumowski obejmował kolejne stanowiska w rządzie. Ujawniono również, że minister zdrowia był wcześniej udziałowcem w biotechnologicznym gigancie.

W listopadzie 2016 Łukasz Szumowski przestał być udziałowcem firmy, a stała się nim żona ministra, Anna Szumowska, z którą mają oni rozdzielczość majątkową. Dziennik wskazał, że Anna Szumowska posiada w swoim portfelu inwestycyjnym udziały warte kilkanaście milionów w firmie prowadzącej „działalność holdingów finansowych”.

YouTube/Polsat News

Przekonują was wyjaśnienia ministerstwa?

To też może cię zainteresować: Jak długo będziemy musieli nosić maseczki ochronne? Łukasz Szumowski podał konkretne daty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Już w tegoroczne wakacje może paść rekord temperatury. Jakie lato czeka Polaków i który kraj będzie mieć rekordowe upały