Co roku obchodzimy państwowe święta, które przypominają nam o miłości i szacunku do Polski. Wielu z nas wspomina również wtedy bohaterów, którzy oddali życie za nasz kraj.

Święta narodowe w Polsce

Obchodzimy między innymi państwowe Święto Konstytucji 3 Maja. Święto to upamiętnia uchwalenie, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, ustawy regulującej ustrój państwa.

Konstytucję 3 Maja uchwalono w 1791 roku, jednak dzień ten zaczęto ustanowiono świętem w 1919 roku, czyli po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Święto konstytucji jest obchodzone przez wszystkich Polaków. Tego dnia dzieci i młodzież nie idą do szkół, a dorośli mają dzień wolny od pracy. Organizowane są z tej okazji między innymi parady, biegi, czy nawet koncerty patriotyczne.

Kolejnym, równie ważnym dla każdego Polaka, narodowym świętem jest Narodowe Święto Niepodległości. Każdego roku 11 listopada w całym kraju świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, czyli po 123 latach zaborów.

Z tej okazji także organizowane są specjalne uroczystości, takie jak parady, koncerty patriotyczne, Biegi Niepodległości, czy inscenizacje historyczne.

Polacy chętnie obchodzą narodowe święta, z dumą wywieszają w oknach biało-czerwone flagi oraz uczestniczą w specjalnych uroczystościach upamiętniających te ważne dni.

Wspaniałe cytaty o naszej ojczyźnie

Oprócz ważnych świąt dla naszego kraju, warto także znać wyjątkowe cytaty, które przypominają o patriotyzmie i polskości. Wielu z nas możliwe, że zna je nawet ze szkoły. Oto kilka z nich.

„Patriotyzm powinien polegać na miłości swoich; zbyt często zaś polega na nienawiści obcych.” – poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

„Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje Ciebie.” – pisarz Stefan Pacek.

„Ojczyzna: to jest tam, gdzie by się chciało umrzeć.” –poeta Stefan Napieralski.

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” –pisarz Seneka Młodszy.

„Kto nie zna historii Polski ten tęskni do Europy” - pisarz Roman Gorzelski.

„Poznajemy ojczyznę w momencie, kiedy ją mamy utracić.”- pisarz Albert Camus.

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze, biel i czerwień,

Czerwień to miłość,

Biel serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste” – poeta Czesław Janczarski.

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”- papież Jan Paweł II.

„Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy”- Józef Wybicki.

„- Kto ty jesteś?- Polak mały.

- Jaki znak twój?- Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?- Między swemi.

- W jakim kraju?- W polskiej ziemi.

- Czem ta ziemia?- Mą Ojczyzną.

- Czem zdobyta?- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?

- W Polskę wierzę.” – poeta Władysław Bełza.

Ostatnio pisaliśmy o: "ODZYSKAJMY NAS KOŚCIÓŁ!" - WIERNI PROTESTUJĄ POD KURIĄ METROPOLITARNĄ W GDAŃSKU!

Jak donosi portal "Życie": "BRONIŁ PRAWDY I DOBRA". BLISKI WSPÓŁPRACOWNIK JANA PAWŁA II WSPIERA ARCYBISKUPA JĘDRASZEWSKIEGO