W 2020 roku będziemy mogli zaobserwować 13 pełni Księżyca. Jedna z nich zbliża się wielkimi krokami. Będzie miała miejsce 10 stycznia. Sama pełnia trwa jedną noc, jednak jej wpływ może dawać się we znaki już od 9 do 11 stycznia. Będzie to zjawisko o tyle niezwykłe, że poza pełnią możliwe będzie zaobserwowanie półcieniowego-częściowego zaćmienia Księżyca.

Zbliżająca się pełnia jest nazywana inaczej Pełnią Wilczego Księżyca, Starym i Lodowym Księżycem. Choć będzie trwać od zapadnięcia zmroku, apogeum zjawiska będzie mieć miejsce 10 stycznia o 19:21. To właśnie wtedy najlepiej wypatrywać Księżyca.

Towarzyszące jej zaćmienie będzie widoczne z Europy, Afryki, Azji oraz części Australii. Warto wiedzieć, że jest to najgłębsze zaćmienie Księżyca, jakie będzie nam dane obserwować w 2020 roku.

Co ważne – pełnię będzie można obserwować we wszystkich rejonach Polski. Synoptycy przewidują idealne warunki atmosferyczne do obserwacji tego niezwykłego zjawiska. Przez półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyc straci sporo jasności.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca oznacza, że będzie on przechodzić przez półcień Ziemi, dzięki czemu zobaczymy niewielkie pociemnienie brzegów Księżyca.

Zaćmienie będzie można obserwować w całej Polsce od 18:06. Zjawisko osiągnie swoje apogeum o 20:10 i skończy się o 22:40.

Osoby, które nie są profesjonalistami, będą mogły obejrzeć wydarzenie gołym okiem, jednak w przypadku chęci dokładniejszego przyjrzenia się mu poleca się wykorzystanie teleskopu lub choćby lornetki. Dobrym pomysłem jest wyjazd za miasto, by lepiej widzieć pełnię oraz zaćmienie.

Wilczy Księżyc wśród naszych przodków był bardzo niepokojący. Pilnowano wtedy ognia, by czuć się bezpieczniej – tak, by drapieżniki nie podchodziły do ludzi. Niekiedy zdarza się, że niespokojne nastroje udzielają nam się także obecnie podczas styczniowej pełni – wtedy warto wypić melisę i zapalić świeczki.

Możemy czuć się zaniepokojeni – należy przeczekać ten okres. Będziemy potrzebować poczucia bezpieczeństwa i ciepła. Możemy zmagać się również z bezsennością oraz natłokiem niepokojących myśli. Jednocześnie mogą nam się przydarzyć prorocze sny.

Pełnia najmocniej wpłynie na wszystkie zodiakalne Raki, które będą musiały zmierzyć się z traumami z przeszłości. Mocno odczują ją także Koziorożce, Wagi i Barany. Urodzeni pod znakiem Skorpiona w czasie pełni poczują siłę i uwierzą w swoje możliwości.

Przypomnij sobie o… JUREK OWSIAK WESPRZE AUSTRALIĘ. PIENIĄDZE Z TAMTEJSZEJ ZBIÓRKI PRZEKAZANE ZOSTANĄ ORGANIZACJI WSPOMAGAJĄCEJ WALKĘ Z POŻARAMI

Jak informował portal Życie: W STARYM MAGNETOWIDZIE ZNALAZŁ WZRUSZAJĄCE NAGRANIE. POSTANOWIŁ ODSZUKAĆ BOHATERA FILMIKU

Portal Życie pisał również o… HISTORIA JEDNYCH URODZIN. DLACZEGO LUDZIE ŚWIĘTUJĄ BOŻE NARODZENIE W RÓŻNYCH TERMINACH