Dzień Babci i Dziadka zawsze przypada w tym samym terminie w styczniu. Są to święta, podczas której wnuki składają swoim dziadkom życzenia, a młodsze dzieci zazwyczaj występują w przedszkolnych przedstawieniach na cześć swoich bliskich.

Dzień Babci i Dziadka to święta, które przypadają w dwóch następujących po sobie dniach. Dzień Babci co roku przypada na 21 stycznia – w 2020 roku będzie to wtorek. Kolejnego dnia, 22 stycznia (w 2020 roku w środę), obchodzimy Dzień Dziadka. Właśnie dlatego bardzo często łączy się obchodzenie tych dwóch świąt – przedszkola organizują wspólne przedstawienia, a wnuki odwiedzają dziadków i składają obojgu życzenia.

Jest to święto, które obchodzone jest również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Rosji.

Są to święta, które nie mają długiej historii. Obchody obu szczególnych dni zaczęto w Polsce w XX wieku, mają one jednak różną historię.

Pomysł obchodzenia Dnia Babci w Polsce został opublikowany na łamach tygodnia „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Następnie święto zostało spopularyzowane dzięki „Express Poznański”, zaś całym przedsięwzięciem kierował Kazimierz Flieger. W momencie, gdy „Express wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dzień Babci (w 1966 roku), święto szybko zostało przyjęte na terenie całego kraju.

Dzień Dziadka ma zgoła odmienną historię. Podaje się, że najprawdopodobniej tradycja ta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i narodziła się w latach 80. XX wieku. Święto to stawało się coraz popularniejsze z biegiem lat. Nieznana jest jednak dokładna historia obchodów tego dnia.

Zazwyczaj wnuki składają swoim dziadkom życzenia, bardzo często wręczają im też własnoręcznie zrobione laurki lub upominki, np. kwiaty czy czekoladki. W placówkach edukacyjnych, np. przedszkolach i szkołach podstawowych, często organizuje się specjalne przedstawienia, na które zaprasza się dziadków.

Przypomnij sobie o… ALE NUMER, NOWY AKTOR ZASTĄPI ARTURA ŻMIJEWSKIEGO W "OJCU MATEUSZU". KTO TO BĘDZIE I CZY WIDZOWIE SĄ GOTOWI NA ZMIANĘ

Jak informował portal Życie: POLACY ZAPŁACĄ WIĘCEJ ZA PRĄD, ALE PAŃSTWO OBIECUJE DOPŁATY. ILE BĘDĄ WYNOSIĆ I KIEDY MOŻNA SIĘ ICH SPODZIEWAĆ

Portal Życie pisał również o… CZAS NA ZŁOŻENIE WNIOSKU UPŁYWA JUŻ JUTRO. POLACY MOGĄ PŁACIĆ MNIEJSZE SKŁADKI DO ZUSU