Karnawał, w Polsce często spotykany pod nazwą zapusty lub mięsopusty, to czas, w którym wiele osób oddaje się zabawie. Jest to okres przygotowań do Wielkiego Postu oraz oczekiwania na Wielkanoc.

Karnawał 2020 – od kiedy do kiedy trwa?

Data rozpoczęcia karnawału jest stała. Zaczyna się on zawsze 6 stycznia, tj. w święto Trzech Króli, które w 2020 roku przypada we wtorek.

Okres ten będzie trwał do Środy Popielcowej. Jest to ruchome święto, które zawsze obchodzone jest 46 dni przed Wielkanocą. W 2020 roku Środa Popielcowa wypada 26 lutego. Oznacza to, że najbliższy karnawał potrwa 51 dni. Ostatni dzień karnawału, „śledzik”, przypadnie na 25 lutego.

Historia karnawału

Pierwotnie karnawał w obecnej formie zaczęto obchodzić w drugiej połowie X wieku we Włoszech. W okresie od XIV wieku karnawał trwał sześć tygodni, od 26 grudnia do Środy Popielcowej.

Zwyczaje karnawałowe na świecie

Wenecja

Karnawał w Wenecji był niezwykle popularny. Tradycja obchodzenia tego święta została zaniechana przez okupację napoleońską, a później austriacką. Dopiero w 1979 roku doczekano się odrodzenia zapomnianych tradycji.

Rio de Janeiro

To największy karnawał na całym świecie. Odbywa się w Brazylii. W jego obecnej formie znany jest już wszędzie – wiele osób specjalnie udaje się do Rio, by móc wziąć udział w tej zabawie. Słynie m.in. z wielkich parad szkół samby na Sambodromie.

Niemcy

Również nasi zachodni sąsiedzi bawią się podczas Karnawału. W ostatni poniedziałek przed Środą Popielcową mieszkańcy Niemiec przebierają się i ruszają na parady, zaś z platform rozrzuca się słodycze.

Polska

Ostatni tydzień karnawału w Polsce nie jest obchodzony tak hucznie, lecz mieszkańcy również chętnie korzystają z okazji do zabawy. Okres zwany ostatkami rozpoczyna się w tłusty czwartek, zaś kończy w ostatni wtorek karnawału, tzw. „śledzika”. Środa Popielcowa jest początkiem Wielkiego Postu i okresu oczekiwania na Wielkanoc.

Przypomnij sobie o… SETKI TYSIĘCY PRALEK DO WYMIANY, MOGĄ WYWOŁAĆ POŻAR. OTO OFICJALNY KOMUNIKAT PRODUCENTA

Jak informował portal Życie: TRZYNASTKI NIEBAWEM TRAFIĄ DO EMERYTÓW. ABY OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE, NALEŻY ZŁOŻYĆ SPECJALNY WNIOSEK

Portal Życie pisał również o… GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ