Narodziny bliźniaków syjamskich zawsze spotykają się z emocjonalną reakcją całego świata. Wszystko dlatego, że takie dzieci rodzą się raz na milion i w wielu przypadkach nie udaje im się przeżyć.

Niedawno w Indiach miało miejsce to niezwykłe wydarzenie – urodziły się bliźnięta, które zrosły się w matczynym dłonie. Bliźniaki mają dwie głowy, jeden tułów oraz trzy ręce.

Rodzicami dzieci zostali Babita Ahirwar (21 lat) oraz Jaswant Singh Ahirwar (25 lat), którzy są małżeństwem. W czasie ciąży kobiety udali się na kontrolę oraz USG do szpitala Vidisha Sadar w stanie Madhya Pradesh, w Środkowych Indiach. Wtedy to usłyszeli, że ich dzieci będą bliźniętami.

Okazało się, że lekarze nie dostrzegli bardzo istotnego detalu – ciała dwóch chłopców były połączone. Przyszli rodzice nie wiedzieli o tym, dopiero po porodzie Babity okazało się, że są to bliźnięta syjamskie.

Dzieci mają dwie głowy, trzy ręce oraz jeden tułów. Mają jedno serce i inne narządy wewnętrzne. Obecnie bliźnięta syjamskie przebywają w szpitalu Hamidia Medical College and Hospital w Bhopalu, dokąd przetransportowano je ze względu na lepsze wyposażenie medyczne placówki. Dzieci są podczas leczenia.

Kilka miesięcy temu podobne zdarzenie miało miejsce w Senegalu – urodziły się tam dwie dziewczynki, Mariene i Ndeye, w jednym ciele. Miały one oddzielne serca oraz kręgosłupy, lecz wspólną wątrobę, układ trawienny oraz pęcherz. Jak podaje Onet, lekarze uznali, że nie mają one szans na przeżycie w dwóch osobnych ciałach.

Jednymi z najbardziej znanych bliźniąt syjamskich są Brytyjki, Abby i Brittany. Są one szczęśliwe z takiego obrotu spraw, umieją się doskonale skoordynować. Mają wspólne jelito grube, pęcherz moczowy oraz narządy płciowe, ale osobne płuca, żołądki, jelito cienkie i serca.

Bliźniaczki są nauczycielkami. Mają dość popularny profil na Instagramie. Aktualnie mają 29 lat, co jest niezwykłą rzadkością – bliźnięta syjamskie raczej nie dożywają takiego wieku. Co roku rodzi się ich około 50, zaś pierwszy miesiąc przeżywa jedynie 15.

Oczywiście istnieje możliwość rozdzielenia bliźniąt syjamskich, jednak te próby podejmowane są rzadko ze względu na stopień trudności, koszty i szanse przeżycia. Takie operacje mogą trwać nawet ponad dobę, a dzieci, które dzielą narządy wewnętrzne, nie zawsze mogą liczyć na taki zabieg.

Jednym z ostatnich przypadków rozdzielenia bliźniąt syjamskich była operacja, jaką przeprowadzili lekarze ze szpitala Great Ormond Street w Londynie na pakistańskich dziewczynkach. Były one zrośnięte jedynie głowami. Należało rozdzielić ich czaszki oraz mózgi, a później dokonać rekonstrukcji fragmentów nerwów, naczyń krwionośnych, kości i skóry. Szanse na powodzenie operacji i przeżycie dzieci wynoszą tylko od 1 do 25 procent.

Przypomnij sobie o… MAŁASZYŃSKI ZAMIEŚCIŁ WZRUSZAJĄCY WPIS W MEDIACH. "WCIĄŻ CIĘ KOCHAM"

Jak informował portal Życie: SPEKTAKULARNA UCIECZKA REPORTERA PRZED ŚWINIĄ. TRUDNO SIĘ NIE ROZEŚMIAĆ [WIDEO]

Portal Życie pisał również o… TAJEMNICZA KONSTRUKCJA STANĘŁA W CENTRUM MIASTA. MA KILKANAŚCIE METRÓW WYSOKOŚCI I NIKT NIE JEST PEWNY JEJ PRZEZNACZENIA