Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia, ile kot może mieć w rzeczywistości palców. Nawet właściciele mruczków często nie potrafią udzielić poprawnej odpowiedzi. Jak napiasno na portalu Papilot.pl jedną z najczęstszych teorii jest to, że koty mają tyle samo placów, co ludzie. Okazuje się ona błędna, gdyż anatomia tych zwierzątek domowych skrywa pewien sekret.

Ile placów ma kot?

Niemal każdy pytany o ilość palców u kotów odpowie, że ma ich 20! Na zdrowy rozum tak właśnie powinno być, gdyż zwierzęta te podobnie jak człowiek są ssakami. Mimo tego, że sporo nas łączy, to jednak ostatecznie w tej kwestii znacznie się różnimy.

W rzeczywistości każdy prawidłowo rozwinięty kot ma 18 palców, w tym tak samo jak ludzie po 5 palców u przednich łap, a więc w sumie 10. Różnice w budowie można zauważyć w obrębie tylnych kończyn, u których występują tylko po 4 palce. Jaka jest tego przyczyna?

Dlaczego koty mają tylko po 4 palce u tylnych łap?

Różnica w budowie przednich i tylnych łap wynika z ich funkcji. Przednie łapy służą głównie do chwytania, dlatego potrzebna jest większa ilość palców. Mimo, że zwierzęta te nie posiadają jak człowiek przeciwstawnych kciuków to bardzo dobrze radzą sobie z łapaniem różnego rodzaju przedmiotów.

W przypadku tylnych łap nie potrzeba aż 5 palców, gdyż mają one jedynie ułatwiać sprawne poruszanie się i skakanie. Z tego względu matka natura przewidziała tylko po 4 palce.

Informowaliśmy rownież o: KOT, KTÓRY OPANOWAŁ LUDZKIE UMIEJĘTNOŚCI! TRUDNO UWIERZYĆ, CO ROBI W SCHRONISKU

Może zainteresuje Cię to: ZAMIAST LEKÓW, PACJENT DOSTANIE... KOTA! NOWATORSKA METODA LECZENIA

Jak donosi portal "Życie": HANDEL PO GODZINIE 14 BĘDZIE ZABRONIONY! TO NAS CZEKA W 2020 ROKU