Do 12 listopada Prawo i Sprawiedliwość może jeszcze szukać sojuszników wśród posłów i senatorów opozycji. To jedyny sposób dla zapewnienia sobie większości poparcia. Nie jest to jednak proste – tym bardziej w Senacie. Sytuację komplikują dodatkowo działania wyborców z Podlasia, którzy zdecydowali się złożyć protest w Sądzie Najwyższym. Sprawa dotyczy senatora-elekta z PiS, Marka Komorowskiego.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, część niezadowolonych wyborców twierdzi, że Marek Komorowski wybrany został niezgodnie z prawem na miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego. Argumenty pomogli im zebrać prawnicy z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju i już 21 października mają one trafić do Sądu Najwyższego.

Jak doszło do wybrania Marka Komorowskiego na senatora? 30 września zmarł Kornel Morawiecki – senator RP. Już kilka godzin później PiS, za zgodą Państwowej Komisji Wyborczej, zgłosił na jego miejsce Komorowskiego. Reprezentanci „dobrej zmiany” tłumaczyli to działanie przepisem mówiącym: „jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w nim przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu”.

Zapis Kodeksu Wyborczego mówi jednak co innego – „jeżeli skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, zgłoszenia nowego kandydata dokonuje się najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów”. Tym samym zgłoszenie nowego kandydata mogło nastąpić do 27 września, a nie trzy dni później.

Decyzja Sądu Najwyższego wydaje się być kluczowa dla PiS. Jeśli skarga okaże się słuszna, wybory w okręgu łomżyńsko-suwalskim mogą zostać unieważnione. Tym samym, zdaniem „Gazety Wyborczej”, może to spowodować unieważnienie wyborów w całym kraju.

Zycie poleca: SPRZECIW WOBEC NOWEGO PROGRAMU RZĄDU. MNÓSTWO POLAKÓW NIEZADOWOLONYCH ZE ŚWIADCZEŃ!

Podobne zdarzenie miało miejsce po śmierci Jana Szyszki, który zmarł 9 października. Jego miejsce na liście musiało pozostać puste, ponieważ przepis zabrania po tym terminie na dopisanie kolejnego kandydata.

Zobacz też: PRZEDZIWNA REAKCJA TVP. WEDŁUG NICH TO PIS WYGRAŁO WYBORY DO SENATU!

Może Cię zainteresować: PIERWSZY PRZEZROCZYSTY TELEWIZOR JUŻ W SPRZEDAŻY! WIEMY, ILE KOSZTUJE

Źródło: „natemat.pl”