Jakie są przyczyny spuchniętych stóp, a także jak usunąć spuchnięte stopy, dowiedz się w naszym materiale!

Walery Osławski przyszedł do studia serialu „Wszystko będzie dobrze”, aby opowiedzieć wszystko o obrzęku nóg wraz z Konstantinem Zeleńskim. Jest to powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób latem, w tym osoby zdrowe.

A to nie tylko z powodu niewygodnych butów lub picia dużej ilości płynów, ale także z wielu innych powodów: nadwagi, siedzącego trybu życia, pracy na stopach, ciasnego ubrania, a także krytycznych dni i ciąży!

Obrzęk to nadmierne gromadzenie się płynu w tkankach ciała. W zależności od miejsca formacji ma charakter ogólny i lokalny. Większość ludzi uważa, że ​​obrzęk nóg jest problemem kobiecym, chociaż dotyczy również mężczyzn.

Obrzęk stóp jest wskazywany nie tylko przez wzrost objętości kończyn, ale także przez ślady niewygodnego obuwia i ubrań, które je ściskały. Najczęstszą przyczyną spuchniętych stóp są żylaki, które dotykają co dziesiątego mieszkańca planety.

Występuje z powodu dysfunkcji zastawek żylnych i obniżonego napięcia naczyniowego. W rezultacie krew zastyga w naczyniach, a osocze krwi przenika przez ściany naczyń krwionośnych do tkanki. Jednak objawy żylaków są oczywiste i dobrze znane: zwinięte żyły na powierzchni nóg, czerwone gwiazdy, siatkówka naczyniowa na nogach i udach.

Dlatego pod ich nieobecność większość ludzi ignoruje obrzęk, uważając je za przejaw zmęczenia nóg. W rzeczywistości obrzęk może być pierwszą oznaką niebezpiecznych chorób lub przejawem długotrwałej choroby, którą ludzie zignorowali lub przeoczyli.

Test na obrzęk nóg
„Istnieje prosty test, który pomoże ustalić, czy masz obrzęk”, mówi Konstantin Zelensky. - Naciśnij palec na goleń, przytrzymaj przez 10-15 sekund i zdejmij palec. Jeśli wgniecenie pozostaje i trwa co najmniej minutę, to masz 100% obrzęku. ”

Więcej na ten temat: Jak pozbyć się cellulitu w 2 tygodnie

Powód nr 1

„Niektóre choroby, których objawem jest obrzęk nóg, mogą prowadzić do impotencji u mężczyzn, do upośledzenia psychicznego, słoniowacizny (kiedy spuchnięta część ciała ma postać cylindra, filaru), a nawet do śmierci pacjenta!” - mówi Walerij Osławski.

Pierwszym powodem są choroby serca (choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca). „Serce jest pompą, która pompuje krew w całym ciele” - mówi Valery Oslavsky. - Gdy osłabnie i nie będzie w stanie pracować z pełną siłą, prędkość przepływu krwi spada. Im dłużej krew przepływa przez naczynie, tym więcej płynu (osocza) ma czas na przejście do tkanek. Nogi są pod największym naciskiem i znajdują się na dole, więc często krew w nich zastyga. Tak więc obrzęk nóg jest jednym z pierwszych alarmów chorób serca.

Obrzęk serca zwykle występuje wieczorem, ponieważ serce męczy się w ciągu dnia. Zaczynają od stóp i „idą” w górę. Zmniejsz po przyjęciu pozycji poziomej. Rano po odpoczynku te obrzęki przemijają, ale wieczorem są odnawiane. Obrzęk spowodowany chorobą serca, symetryczny (wpływa jednakowo na obie nogi lub obie dłonie), zimny w dotyku. A jeśli naciśniesz palec na spuchniętą nogę, przytrzymaj przez kilka sekund i wyjmij ją, powinieneś (dziura) na kolejną minutę.

„Ważne jest, aby uważać na siebie. Jeśli odczuwasz duszność podczas lekkich ćwiczeń, ciągle nawiedza cię kaszel, który pogarsza się podczas leżenia, a serce „wyskakuje z klatki piersiowej”, musisz udać się do kardiologa. W przeciwnym razie choroba nie tylko się pogorszy, ale także doprowadzi do kolejnego problemu! ” - mówi Konstantin Zelensky.

„Gdy przyszła do mnie kobieta po sześćdziesiątce”, mówi Walerij Osławski. - Przyszła z córką i podejrzewała, że ​​ma patologię naczyniową, ponieważ miała opuchnięte nogi. Nie widziałem tam żadnych patologii naczyniowych, ale kobieta powiedziała, że ​​jej ojciec zmarł na zawał serca. Potem wysłałem je do kardiologa, ponieważ obrzęk był zimny, a kobiety miały rodzinne predyspozycje do chorób serca. Jak się okazało, kobiety miały stan przed udarem… ».

Powód nr 2

Inną niebezpieczną przyczyną jest choroba nerek. A w tym przypadku obrzęk nóg - jest to pierwszy dzwonek sygnalizujący chorobę. Nerki są filtrami. Kiedy ich praca zostaje zakłócona, zostają one zanieczyszczone, ciało traci dużo białka. Prowadzi to do zatrzymania płynów w organizmie. Innym powodem jest nadmierna zawartość jonów sodu we krwi, które przyciągają wodę.

Obrzęk stóp „nerki” jest bardzo podobny do „serca”: cechuje je symetria, a wgniecenie pozostaje z nacisku palca. Obrzęki te są plastyczne i miękkie, można je łatwo przenosić i przenosić ręcznie.

„Obrzęk spowodowany chorobami nerek, w przeciwieństwie do chorób serca, jest zimny i pojawia się rano, ponieważ godziny pracy nerek spadają w nocy”, mówi Valery Oslavsky. - Zaczynają od powiek, twarzy i kończą u stóp. Jeśli nerki są słabe, to rano nie tylko pojawią się „worki” pod oczami, obrzęk stóp, ale także pierścienie na rękach uderzą w skórę palców, będą trudne do usunięcia. Obrzęki te rozwijają się bardzo szybko ”.

Musisz zwrócić uwagę na towarzyszące objawy. Jeśli masz bolesne i częste oddawanie moczu, gorączkę i ciągłe pragnienie - są to pewne oznaki, że musisz udać się do nefrologa lub urologa. W każdym razie nie możesz przepisać sobie leków moczopędnych. Może to mieć tragiczne konsekwencje. Tylko lekarz może przepisać Ci lek moczopędny na podstawie testów.

„Kiedyś przyjąłem pacjenta, który nie chodził do toalety przez dwa dni. Krewni, widząc obrzęk ciała pacjenta, dali mu środek moczopędny, nawet nie podejrzewając, że mężczyzna miał niedrożność. W rezultacie został jeszcze bardziej napompowany, jak balon napełniony wodą. Musiałem założyć cewnik, aby uratować życie. Do tego prowadzi samoleczenie obrzęku! ” - mówi Konstantin Zelensky.

Powód nr 3

Trzecim powodem są choroby wątroby (marskość wątroby, zapalenie wątroby, a nawet rak). „Taki obrzęk prowadzi do bliznowacenia wątroby, w wyniku czego żyła wrotna, która przechodzi przez wątrobę, zostaje ściśnięta. Ciśnienie w naczyniach poniżej wątroby wzrasta. Dlatego płyn gromadzi się w jamie brzusznej i nogach ”- mówi Walerij Osławski.

Obrzęki te są symetryczne, zachowują ślad palca, ale w przeciwieństwie do „sercowego” i „nerkowego” są stałe. Ważne jest, aby najwcześniejszym objawem początku obrzęku było pojawienie się wyraźnych gwiazdkowych naczyń na brzuchu.

Obrzęki te zaczynają się w jamie brzusznej (woda gromadzi się w jamie brzusznej - to okropny widok) i idą na nogi. Podobnie obrzęk prawej hipochondrium (ze względu na powiększenie wątroby), zażółcenie skóry i białkowy płaszcz oczu wskazują na obrzęk nóg. I zły zapach wątroby.

„Obrzęk nóg występuje, gdy pacjent już wie lub zgaduje na temat marskości wątroby”, mówi Konstantin Zelensky. - Ale zapalenie wątroby i rak wątroby mogą „rozwinąć się” do końca, więc opuchnięte nogi mogą je wskazywać. Najważniejsze jest, aby zwracać uwagę na siebie, słuchać ciała. A jeśli wykryjesz niepokojące objawy, natychmiast skonsultuj się z gastroenterologiem.

Kiedyś podszedł do mnie pacjent, który miał dolegliwości związane z obrzękiem nóg, ale miał także wszystkie towarzyszące mi objawy marskości wątroby, które opisałem. Przez długi czas nie zwracał uwagi na obrzęk jamy brzusznej, ponieważ myślał, że to „piwny brzuch”. Ale niestety poszedł do lekarza późno. Nie można go ocalić. ”

Powód nr 4

Następna przyczyna obrzęku nóg - dysfunkcja tarczycy. „Ze względu na zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy (niedoczynność tarczycy) metabolizm w komórkach i tkankach jest zaburzony, co obejmuje całe ciało, a nie poszczególne części ciała” - mówi Valery Oslavsky.

- W rezultacie płyn gromadzi się w przestrzeni międzykomórkowej. Jeśli zauważysz problem na czas, skonsultuj się ze specjalistą, on przepisze leki, które pobudzą produkcję niezbędnych hormonów, a niedoczynność tarczycy nie rozwinie się w skrajną formę - obrzęk śluzowaty (gdy obrzęk nie przejdzie nawet po długim odpoczynku). Ale to nie jest najgorsze! ”

Choroba wpływa również na układ nerwowy. Osoba może stać się rośliną, która niczego nie rozumie i nie może odpowiednio reagować na rzeczywistość. A dla mężczyzn przedwczesne wykrycie tej choroby grozi zmniejszeniem libido i dysfunkcji seksualnych (impotencja)!

Obrzęk nóg pomoże zauważyć początek niedoczynności tarczycy. Są podobne do obrzęku spowodowanego chorobą wątroby, ale mają pewną cechę - nie pozostawiają dziury po naciśnięciu, w przeciwieństwie do wszystkich poprzednich przyczyn obrzęku nóg. Skóra staje się sucha i szorstka jak skórka pomarańczy.

Współistniejące objawy mogą również wskazywać na przyczynę obrzęku: nagły i nagły przyrost masy ciała, zahamowanie i spowolnienie (pamięć może być zaburzona, mowa staje się niewyraźna, mowa wydaje się zakłócać rozmowę), a temperatura ciała jest niższa niż 36,6 stopni. Istnieją również małe objawy, na które należy zwrócić uwagę: wypadanie włosów, rozwarstwienie paznokci, szorstka twarz (efekt maski).

„Pamiętam mężczyznę, który podszedł do mnie z obolałym kolanem z powodu starej kontuzji. Byłem zszokowany jego wiotkim wyglądem. Uniosłem spodnie, by zbadać jego kolano, i zobaczyłem, że jego nogi są spuchnięte. Co więcej, naciskając goleń, nie widziałem śladu. Następnie postanowił skierować go do endokrynologa, który zdiagnozował u niego niedoczynność tarczycy. Na szczęście problem został wykryty na czas, a pacjentowi przepisano hormony, które przywróciły metabolizm ”, mówi Valery Oslavsky.

Powód nr 5

Przyczyną obrzęku nóg może być choroba, której bieganie powoduje utratę zdolności poruszania się. Jest to naruszenie odpływu limfy, które prowadzi do słoniowatej - obrzęku limfatycznego, nazwanego od wyglądu opuchniętych nóg przypominających słonie.

Stopy słonia

„Zespół lekarzy projektu„ Wstydzę się mojego ciała ”pomógł bohaterce z tą chorobą - Tatianą Łapczenko, której obwód nogi wynosił 1 metr - mówi Walerij Osławski. - Bardzo trudno jej było chodzić, ciągle odczuwała rozdzierający ból. W jej przypadku przyczyną obrzęku limfatycznego była radioterapia i operacja, ale mimo to, jeśli Tatiana w pierwszym lub drugim etapie poszła do lekarza, proces ten można było zatrzymać. Ale nie przywracaj nóg do ich poprzedniego stanu.

Kiedy na drodze cienkich i kruchych naczyń limfatycznych występuje przeszkoda, nie mogą one transportować płynów z produktami metabolicznymi, a płyn ten pozostaje w tkankach. Ciało aktywuje mechanizmy obronne i zaczyna gromadzić tkankę łączną, aby zatrzymać płyn. Dlatego obrzęk limfatyczny jest przewlekłym obrzękiem, który prowadzi nie tylko do słoniowatej skóry, ale także do cellulitu. Oprócz nóg narządy płciowe są również podatne na obrzęki.

Najgorsze jest to, że naruszenie odpływu limfy w różnym stopniu obserwuje się u co dziesiątego mieszkańca Ziemi, a na trzecim etapie choroba ta jest nieodwracalna. I ludzie nadal ignorują obrzęk nóg. Ale słonicy można zapobiec, zauważając zmiany w pierwszym lub drugim etapie. W pierwszym etapie obrzęk limfatyczny pozostaje niezauważony - obrzęk pojawia się i znika, nie są trwałe, więc zwykle są ignorowane. Niewielu ludzi nie przywiązuje wagi do łagodnego bezbolesnego obrzęku, który pojawia się okresowo i znika po wysiłku.

„Głównym objawem jest to, że obrzęk jest asymetryczny”, mówi Valery Oslavsky. - Tylko jedna noga lub tylko jedno ramię lub ramię i noga mogą puchnąć, w zależności od miejsca zwężenia przewodu limfatycznego. Jeśli nawet obie nogi są spuchnięte, jest inaczej. W drugim etapie, kiedy ludzie zaczynają zauważać te obrzęki, stają się trwałe. Otwór ciśnieniowy nie pozostaje, jak w przypadku dysfunkcji tarczycy.

Ból obrzękniętych części ciała nie zapomni o tym problemie. Fałd skóry staje się ciasny, a skóra na dotkniętych obszarach - czerwona i podrażniona. Są to sygnały, które pomogą zareagować na czas, skonsultować się z chirurgiem naczyniowym i zapobiec rozwojowi słoniowacizny. I nie musisz mieć operacji. Im szybciej zwrócisz uwagę na obrzęk, tym bardziej zachowawczy będzie zabieg: specjalna dieta, masaż limfy, kąpiele, noszenie koszulki medyczne.

Normalny obrzęk nóg

Jeśli wszystkie te objawy są nieobecne, a obrzęk nóg pojawia się dopiero po naprawdę dużych obciążeniach, siedzącym trybie pracy lub noszeniu niewygodnych ubrań i butów, lub wiesz, że piłeś więcej niż 1,5 litra wody dziennie, potrzebujesz:

wyklucz niewygodne buty (dotyczy to nie tylko obcasów, ale także ciasnych butów) i niewygodnych ubrań z szafy;

rób przerwy w pracy: jeśli praca jest siedząca - jak, jeśli stoi - siadaj przez kilka minut na godzinę.

Ogranicz spożycie alkoholu, soli, węglowodanów w upale. Są już szkodliwe dla zdrowia, a zwłaszcza w upale;

jedz więcej selera, pietruszki, jabłek, owoców cytrusowych, cebuli i czosnku, ponieważ poprawiają krążenie krwi i sprzyjają odpływowi płynów z tkanek oraz wydalaniu przez nerki. Jeśli musiałeś zignorować jedno z zaleceń i nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem opuchniętych stóp, musisz kompetentnie pomóc im się zrelaksować.

Jak złagodzić obrzęk stóp

Kontrastujące kąpiele są dobrym lekarstwem na zwykły obrzęk stóp

Kontrastujące kąpiele. Potrzebne będą dwie umywalki: jedna z zimną wodą (15 stopni), druga z gorącą wodą (38-39 ° C) i termometr do pomiaru temperatury wody. Jest niedrogi, w aptekach można kupić za 20 UAH. Wodę należy polać na kostki. Najpierw zanurz stopy w ciepłej wodzie na 3 minuty, a następnie bardzo szybko - na zimno przez 10 sekund. A zaraz potem - znowu w ciepłej wodzie.

Procedurę należy zakończyć zanurzając stopy w zimnej wodzie. Od razu poczujesz, jak ożywiają się twoje naczynia włosowate - twoi główni uzdrowiciele, oczyszczacze i pielęgniarki. Możesz zrobić ciepłą wodę z wywaru z ziół: wymieszaj równe części kwiatów rumianku, liści mięty i brzozy (100 gramów), wlej litr wody, zaparzaj przez godzinę, rozcieńczaj gorącą wodą.

Możesz wykonać trzy proste ćwiczenia, które poprawią również krążenie krwi i zmniejszą obrzęk nóg. Często może wystąpić obrzęk, ponieważ siedzisz na nogach od dłuższego czasu. Dlatego ćwiczenia te znacznie zmniejszą obrzęk.

Ćwiczenie nr 1

Do tego potrzebny będzie krok lub jakiś związany stos starych gazet o wysokości 10 cm. Stań na nim tak, aby pięty zwisły, opuść je, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 5 razy. Jak wy sprężyny.

Ćwiczenie nr 2

Teraz weź arkusz gazety, usiądź na krześle i spróbuj zmiażdżyć go stopami i rozerwać go na kawałki. Wystarczy jedna gazeta.Aby usunąć obrzęk, oderwij gazetę stopami

Ćwiczenie nr 3

Usiądź na krześle, wlej małe przedmioty na podłogę (koraliki, guziki, monety), połóż obok pudełko i spróbuj podnieść je palcami z podłogi i włóż do pudełka.

Masaż jest dobrym lekarstwem na obrzęk stóp

Masaż i masaż własny to dobre opcje. Siedząc na krześle lub kanapie, zacznij masować stopę kciukiem na goleni, a następnie od kolana do uda. Przydatne jest naciśnięcie następujących punktów: na płytce paznokcia, u podstawy palca. Pobudzisz także krążenie krwi, zmiażdżysz palce, które cierpiały przez cały dzień w niewygodnych butach. Zmęczenie jako ręka zniknie.

Aby utrwalić wynik, możesz posmarować nogi kremem z ekstraktem z mentolu lub lawendy i położyć się do odpoczynku. Aby całkowicie wyeliminować obrzęk, nogi należy umieścić powyżej poziomu klatki piersiowej i serca na poduszce lub poduszce.

Jeśli twoje stopy są spuchnięte z powodu banalnego zmęczenia, to korzystając z tych prostych wskazówek, rano nie zobaczysz żadnego obrzęku. Ale jeśli podejrzewasz, że twój obrzęk próbuje ostrzec cię przed jedną z niebezpiecznych chorób, o których mówiliśmy dzisiaj lub żylakami, to te wskazówki nie będą działać. Ponadto mogą być szkodliwe.

Zobacz także: MĘŻCZYZNA SZEDŁ PRZEZ LAS. NAGLE POJAWIŁ SIĘ PRZED NIM WILK. STARY LEKARZ NATYCHMIAST ZAUWAŻYŁ DZIWNE ZACHOWANIE ZWIERZĘCIA

Przypomnij sobie o… NARZECZENI NIE TAK WYOBRAŻALI SOBIE DZIEŃ SWOJEGO ŚLUBU. NIESPODZIEWANIE POJAWIŁA SIĘ NA NIM DRUGA PANNA MŁODA