Jak czytamy na Onet.pl, w ubiegłą środę 13 listopada stworzona przez onkologów All.Can przedstawiła zatrważające wyniki raportu o stanie opieki onkologicznej. Raport "Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?" bazował na ankietach przeprowadzonych wśród pacjentów.
Badania wykazały, że co czwarty pacjent cierpiący na nowotwór początkowo zostaje źle zdiagnozowany. Statystycznie, jeden na osiem pacjentów, na wykrycie choroby raka czeka od trzech do sześciu miesięcy. Co niepokojące, co czwarty chory po wykryciu raka, czeka na leczenie średnio 2 miesiące.
Niepokojący jest fakt, że większość chorób diagnozują lekarze medycyny pracy.
– Taka sytuacja jest nie do przyjęcia. W medycynie pracy tkwią ogromne rezerwy, tymczasem wyrzucamy na te badania potężne środki, które służą obecnie pracodawcy, ale na pewno nie pacjentowi. Medycynę pracy zdecydowanie należy zreformować – skomentował konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej. prof. Krzysztof Składowski.
Jak podaje Onet, aż 63 proc. chorych nie otrzymuje podstawowych informacji, dotyczących metod i sposobów leczenia nowotworu., pacjenci muszą zatem szukać informacji na własną rękę. Pacjenci nie są także poinformowani z pomocy jakich organizacji czy grup mogą skorzystać. Z ankiet wynika, że prawie 70 proc. chorych nie wie, jak radzić sobie z dolegliwościami jakie niesie za sobą nowotwór.
Ankietowani podkreślali także, że chcieliby skorzystać z pomocy specjalistów takich jak psychologowie, fizjoterapeuci, dietetycy.
– Bardzo niepokojący jest wysoki odsetek odpowiedzi dotyczących braku informacji, jak radzić sobie z bólem w chorobie nowotworowej. Żaden pacjent onkologiczny nie powinien wychodzić z gabinetu lekarza bez wiedzy na ten temat. Czasy, gdy słyszeliśmy, że musi boleć, dawno już minęły – powiedziała prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Krystyna Wechmann.
Respondenci narzekali także na koszty leczenia. Ponad 60 proc. chorych zmuszonych było ponosić dodatkowe koszty związane z zakupem leków, czy z samym leczeniem.
– Pacjenci, którzy nie chcą czekać w długich kolejkach do świadczeń lub skorzystać z tych, które nie są finansowane przez NFZ, decydują się na samodzielne ich opłacenie. Sytuacja bywa trudna, bo wszystko to dzieje się w czasie, gdy – ze względu na przerwę w pracy – dysponują mniejszymi środkami – powiedział Szymon Chrostowski z All.Can Polska.
Portal "Życie" informuje... DLACZEGO NIEKTÓRZY LUDZIE NIE LUBIĄ WARZYW NA POZIOMIE GENETYCZNYM? NAUKOWCY MAJĄ ODPOWIEDŹ
Przypominamy... E-PAPIEROSY. PŁUCA NASTOLATKI PRZESTAŁY PRACOWAĆ. ZOSTAŁA WPROWADZONA W STAN ŚPIĄCZKI
Na portalu "Życie" przeczytasz także... ZAMIAST LEKÓW, PACJENT DOSTANIE... KOTA! NOWATORSKA METODA LECZENIA