Niedługo nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Będziemy spać krócej czy dłużej? Czy to prawda, że ostatni raz będziemy przestawiać zegarki?

Każdego roku 2 razy następuje zmiana czasu – z zimowego na letni i z letniego na zimowy. W październiku 2019 podobnie jak w poprzednich latach będzie trzeba przesunąć wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Oznacza to, że będziemy spać godzinę dłużej!

Według informacji zamieszczonej na portalu Radiozet.pl w tym roku zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Zegarki będą przestawiane z godziny 3:00 na 2:00.

Zła wiadomość dla pracowników nocnych zmian i podróżników PKP

Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które mają w planach nocną zmianę w pracy. Będą oni musieli popracować godzinę dłużej. Zgodnie z przepisami prawa pracy mają oni możliwość odebrania tej godziny w kolejnych dniach. Jeśli pracodawca nie zezwoli na to, ma obowiązek zapłacić za nią. Zawiedzionych może być także część podróżników PKP. 17 pociągów Intercity kursujących w przejściową noc zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji po zmianie czasu.

Czy to ostatnia zmiana czasu?

Od lat wiele osób twierdzi, że zmiana czasu powoduje wiele problemów i nie ma żadnego sensu. W związku z tym po licznych konsultacjach mieszkańców Unii Europejskiej, sprawą zajął się Parlament Europejski. W marcu podjęto decyzję o zlikwidowaniu okresowej zmiany czasu na terenie wspólnoty.

Według projektu nowelizacji dyrektywy ostatnia zmiana czasu na terenie Unii Europejskiej ma nastąpić w 2021 roku. W zależności od tego, jaki czas wybiorą poszczególne państwa – letni czy zimowy nastąpi to w marcu lub październiku.

W jakim celu przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu funkcjonuje od wielu lat w 70 krajach świata. Jej celem była oszczędność w zakresie ekonomii i pola energii. Ostatecznie jednak wiele ekspertów twierdzi, że takie działanie ma więcej szkody niż pożytku, szczególnie dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.

„A z punktu widzenia zdrowia zmiana czasu zawsze przynosi pewne problemy. Cierpią szczególnie osoby chore, z zaburzeniami snu i dzieci” – twierdzi dr n.med. Michał Skalski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, komentując decyzję PE. „Tylko połowa z nas nie ma żadnych problemów ze snem” – dodaje.

Chcesz wiedzieć więcej o zniesieniu zmiany czasu? Sprawdź artykuł: NIE BĘDZIEMY ZMIENIAĆ CZASU? UNIA JUŻ PODJĘŁA DECYZJĘ W TEJ SPRAWIE!

Czy czerwony pasek na świadectwie zniknie ze szkół? Zachęcamy do sprawdzenia artykułu: CHCESZ SZKOŁY BEZ ŚWIADECTW Z CZERWONYM PASKIEM? PODPISZ PETYCJĘ!

Patrycja Hampelska