Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że tych "niedobrych" owoców nie należy wyrzucać — mogą one przynieść znaczne korzyści dla ogrodu.
Co z nimi zrobić, aby uniknąć szkód i zmaksymalizować korzyści? Usuwać czy nie usuwać?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że opadłe, zgniłe owoce pozostawione na ziemi rozłożą się przez zimę i zapewnią pożywienie glebie.
Po części jest to prawda. Jest jednak bardziej prawdopodobne, że staną się one wylęgarnią infekcji i szkodników, które mogą rozprzestrzenić się na dorosłe rośliny i zniszczyć zdrową uprawę. Dlatego opadłe i zgniłe jabłka należy zbierać i wynosić z ogrodu w celu recyklingu.
Kompost jabłkowy
Wyświetl ten post na Instagramie
Aby uzyskać dobry nawóz organiczny z jabłek niespełniających norm, należy umieścić je w dołku i przykryć dość grubą warstwą gleby - 10-15 centymetrów. To ochroni je przed muszkami owocowymi i innymi owadami oraz pozwoli im dobrze zgnić, oddając wszystkie składniki odżywcze.
Zaleca się dodawanie mąki dolomitowej lub popiołu do kompostu jabłkowego, ponieważ sam w sobie może być zbyt kwaśny.
Nawożenie grządek
Wyświetl ten post na Instagramie
Jabłka mogą być bardzo korzystne dla krzewów i drzew owocowych. Aby to zrobić, należy zakopać je bezpośrednio w ogrodzie. Aby przygotować owoce do tego zastosowania, należy je posortować, odrzucając robaczywe i zgniłe, a następnie zmiażdżyć lub zmiażdżyć łopatą. Następnie masę tę umieszcza się w bruździe obok roślin, które mają być nawożone.
Taką bruzdę wykopuje się w pobliżu rzędu krzewów lub wokół drzewa w odległości 10 cm od pnia. Jej głębokość powinna wynosić około 15 cm, aby owoce mogły być dobrze przykryte glebą i próchnicą. Od góry bruzda jest pokryta trocinami lub słomą.
O tym się mówi: Potwierdziły się plotki dotyczące Katarzyny Ciochopek i Macieja Kurzajewskiego. Teraz już wszystko jasne