Sezon weselny w pełni, a z nim pojawiają się pytania dotyczące prezentów ślubnych, a szczególnie kwot, jakie należy włożyć do koperty. Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, na zlecenie Wirtualnej Polski, postanowił rozwiać te wątpliwości, pytając Polaków, ile zamierzają przeznaczyć na prezent dla młodych w 2024 roku. Wyniki badania mogą nieco zaskakiwać.


Dla wielu par młodych ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, które zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami. Wynajęcie lokalu, catering, dekoracje, a także wiele innych szczegółów – to wszystko sprawia, że budżet na taką uroczystość stale rośnie. Państwo młodzi często liczą na to, że prezenty od gości pomogą pokryć część tych wydatków. Nic więc dziwnego, że goście zastanawiają się, ile obecnie należy dać w kopercie, aby nie popełnić faux pas, informuje Goniec.


Badanie przeprowadzone przez OPB Ariadna rzuca światło na tę kwestię. Najwięcej, bo aż 34% respondentów, wskazało, że na prezent dla młodej pary przeznaczy od 301 do 500 zł. Kolejne 17% zadeklarowało kwotę pomiędzy 501 a 700 zł, a tyle samo – od 701 do 1000 zł. Więcej niż 1000 zł do koperty włoży jedynie 8% badanych.


13% respondentów uznało, że najbardziej odpowiednia kwota to pomiędzy 201 a 300 zł. 5% zadowoli się sumą od 101 do 200 zł, a 6% przeznaczy na prezent mniej niż 100 zł. Takie wyniki pokazują, że choć Polacy starają się być hojni, to jednak mają na uwadze własne koszty związane z uczestnictwem w weselu. Stroje, fryzjer, dojazd – to wszystko sprawia, że kwoty przeznaczone na prezenty nie są zbyt wysokie.


Sezon weselny to czas radości, ale także wydatków – zarówno dla par młodych, jak i dla ich gości. Badanie OPB Ariadna pokazuje, że Polacy starają się być szczodrzy, choć z rozwagą podchodzą do swoich wydatków. W 2024 roku najczęściej deklarowaną kwotą na prezent ślubny jest od 301 do 500 zł, co w obliczu rosnących kosztów życia i organizacji wesel jest kwotą znaczną, ale rozsądną.


Jak widać, decyzja o tym, ile włożyć do koperty, zależy od wielu czynników, ale jedno jest pewne – szczerość i chęć uczynienia tego dnia wyjątkowym dla młodej pary są najważniejsze.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Rodzice mojego chłopaka dowiedzieli się, że mam dziecko": Ich zainteresowanie mną natychmiast zniknęło


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ile wynosi emerytura Ireny Santor? Czy to godne dla legendy