W poniedziałek, 1 lipca miało odbyć się długo wyczekiwane przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa.

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka wcześniej podkreślała, że spodziewa się obecności Ziobry, mimo że nie dostarczył on jeszcze stosownego zwolnienia lekarskiego. Jednak sytuacja diametralnie się zmieniła, gdyż były minister nie będzie w stanie uczestniczyć w przesłuchaniu z powodu poważnych problemów zdrowotnych, informuje Super Express.


Zbigniew Ziobro zmaga się z zaawansowanym nowotworem przełyku, który przerzucił się na węzły chłonne żołądka. Niedawno przeszedł skomplikowany zabieg operacyjny, a jego stan zdrowia uniemożliwia mu udział w pracach komisji. W oficjalnym piśmie skierowanym do przewodniczącej komisji, Ziobro wyjaśnił:


„Na skutek wykrytej u mnie choroby nowotworowej przeszedłem skomplikowaną operację i podlegam dalszemu leczeniu. Jednocześnie wskazuje, że przed kilkoma tygodniami, gdy jeszcze nie była wyznaczona data przesłuchania mnie przez komisję, wpłynęło do marszałka Sejmu Szymona Hołowni zwolnienie lekarskie, obejmujące okres do 7 lipca br., co stanowi obiektywną i niezależną ode mnie przeszkodę stawienia się przed komisją.”


Suwerenna Polska, ugrupowanie, którego liderem jest Ziobro, zarzuciła przewodniczącej Sroce wprowadzenie opinii publicznej w błąd, twierdząc, że była minister sprawiedliwości dostarczył stosowne usprawiedliwienie wcześniej.


W obliczu obecnych wydarzeń, Zbigniew Ziobro zapowiedział, że prawdopodobnie będzie zmuszony przedłożyć kolejne zwolnienia lekarskie, aby usprawiedliwić swoją nieobecność na przyszłych posiedzeniach. Ponadto, Ziobro zakwestionował legalność działań komisji śledczej ds. Pegasusa, wskazując na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 maja 2024 r., które zobowiązuje komisję do wstrzymania się od podejmowania jakichkolwiek działań do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie U4/24.


„Sygnalizuję też, że z uwagi na stan zdrowia, najprawdopodobniej będę zmuszony przedłożyć Marszałkowi Sejmu kolejne zwolnienia lekarskie” – dodał Ziobro.


Niewątpliwie sytuacja zdrowotna Zbigniewa Ziobry oraz kontrowersje wokół działalności komisji śledczej ds. Pegasusa będą w najbliższym czasie bacznie obserwowane przez opinię publiczną i media.


To też może cię zainteresować: Czy księżna Kate lada dzień wznowi królewskie obowiązki? Nowe doniesienia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Mój mąż i ja w pełni wspieraliśmy moich rodziców": Kiedy potrzebowaliśmy pomocy, nawet nie podrapali się po głowie