Dobrym przykładem jest Kabaret Tey, który działając w latach 70. i 80. XX wieku, pod nosem PRL-owskiej cenzury komentował ówczesną sytuację polityczną w kraju. Jeden z założycieli formacji, Zenon Laskowik, ponownie stanął w tym roku na opolskiej scenie i wraz z innymi dał upust swojej twórczości.

Nie obyło się bez tematów politycznych, a jednym z bohaterów skeczy okazał się być prezydent Andrzej Duda. Jak odebrał krytykę ubraną w satyrę? Okazuje się, że prezydent całkiem rzeczowo podszedł do kabaretowego repertuaru niektórych twórców, którzy stanęli na opolskiej scenie w tym roku.

Andrzej Duda "bohaterem" Kabaretonu 2024?

Zenon Laskowik dość ostro podszedł do tematu rządów Prawa i Sprawiedliwości i aktywności politycznej Andrzeja Dudy — Andrzeju! Naszego kraju wodzireju! Opanuj się! Andrzeju! Prawomocnych skazanych przyjacielu! Andrzeju! Zjednoczonej prawicy czarodzieju. Obudź się! - wybrzmiało z ust Zenona Laskowika.

Jerzy Kryszak także skomentował ze sceny działalność Andrzeja Dudy. Prowadzący Kabareton 2024 Marcin Wójcik, robiąc wstęp do zapowiedzi występu Jerzego Kryszaka, zapytał kobietę z widowni, czym przyjechała na kabareton. Odpowiedziała, że samochodem. Wójcik drążył dalej — zapytał, jakim samochodem — rudym — padła odpowiedź, na co prowadzący stwierdził, że jest to w dzisiejszych czasach samochód poprawny politycznie. Pytając, dlaczego nie przyleciała własnym samolotem, nawiązał do głośnej w sieci wypowiedzi Andrzeja Dudy.

Była to zapowiedź występu Jerzego Kryszaka i jego satyry na temat prezydenta, która musiała powstać zaraz po osławionym wystąpieniu, czyli stosunkowo niedawno.

- Pan prezydent klepnął ozorem i już się wszyscy czepiają. Przepraszam bardzo! Pan prezydent to nie jest komik, przepraszam, chomik. On nie trzyma tych informacji dla siebie, tylko się nimi podzielił. Pewnie w GUS-ie była informacja, że Polacy zarabiają coraz więcej, więc co szkodzi, by jeden z drugim kupił sobie mały samolocik — drwił artysta.

Andrzej Duda, zapytany o zdanie na temat tegorocznego Kabaretonu, oznajmił wyrozumiale, że jako polityk musi liczyć się z krytyką, a jeśli jest to krytyka kabaretowa, przyjmuje ją z uśmiechem.

Zobacz: Skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie. Posyp ten środek, a zapomnisz o problemie

O tym się mówi: "Kabareton": Laskowik bezlitosny dla władzy! Ostra satyra na scenie kabaretowej, a w komentarzach burza