Maria Kaczyńska, urodzona 21 sierpnia 1942 roku na Wileńszczyźnie, od najmłodszych lat była otoczona wartościami patriotycznymi, przekazywanymi przez jej rodziców, Lidię i Czesława Mackiewiczów. Młoda Maria dorastała w atmosferze miłości do ojczyzny, co kształtowało jej charakter i życiowe postawy.


Z powodu wady serca, Maria spędziła część dzieciństwa w Rabce, uzdrowiskowej miejscowości znanej z korzystnego klimatu. Tam ukończyła szkołę podstawową i średnią, a przed maturą przeszła operację serca. Dalsze życie zawiodło ją nad morze, gdzie w Sopocie rozpoczęła studia i gdzie miało miejsce jedno z najważniejszych spotkań jej życia, informuje Super Express.


Lech Kaczyński, młody asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, szukał nowego mieszkania. Dzięki wspólnej znajomej, Mirze Żukowskiej, los zetknął go z Marią. Kiedy u gospodarzy Marii zwolnił się pokój, to właśnie ona wstawiła się za młodym naukowcem. To przypadkowe spotkanie stało się początkiem pięknej znajomości, która szybko przekształciła się w miłość.


Maria i Lech Kaczyńscy, znani ze swojej skromności i oddania, pobrali się dwukrotnie. Pierwszy ślub cywilny odbył się 27 kwietnia 1978 roku, kiedy Maria miała 36 lat, a Lech 29. Ślubny bukiecik róż, zasuszony przez Marię, przez wiele lat zdobił ich domowe regały, będąc symbolem ich miłości.


Drugi, kościelny ślub, odbył się pięć lat później, w kościele Św. Bernarda w Sopocie. Uroczystość była połączona z chrztem ich córki, Marty Kaczyńskiej, która miała wtedy trzy lata. Ten ważny fakt z życia Kaczyńskich został ujawniony dopiero po wielu latach przez Martę Kaczyńską w jej książce "Moi rodzice".


Marta Kaczyńska w swojej książce wspomina, jak lubiła oglądać zdjęcia ze ślubu rodziców. Wspomina wzruszone oczy matki, która miała na sobie prostą błękitną sukienkę i szal. Lech Kaczyński, mimo późnego ślubu kościelnego, z każdym rokiem coraz bardziej rozwijał swoją wiarę, co było również wynikiem trudnych czasów stanu wojennego i internowania.


Maria i Lech Kaczyńscy byli małżeństwem, które łączyło nie tylko głębokie uczucie, ale także wspólne wartości i cele. Byli zgrani i doskonale do siebie dopasowani, co sprawiało, że stali się wzorem dla wielu Polaków.


To też może cię zainteresować:
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: