Lato pożegnało nas na dobre? Chociaż w ostatnich dniach mogliśmy cieszyć się piękną, letnią pogodą, majówka dobiega końca, a wraz z nią nadchodzą gwałtowne zmiany. Synoptycy z IMGW ostrzegają przed burzami i ochłodzeniem, które obejmą niemal cały kraj.


Burze z gradem nad Polską


Już w niedzielę 5 maja musimy przygotować się na gwałtowne burze. Najsilniejsze z nich wystąpią w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Mazury, Wielkopolskę i Kujawy aż po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. W tych regionach prognozuje się opady deszczu do 25 mm oraz grad. Porywy wiatru mogą sięgnąć nawet 100 km/h, a w górach 65 km/h.


IMGW wydało ostrzeżenia dla niemal całego kraju. Alert pierwszego stopnia dotyczy pięciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i podlaskiego. W pozostałych regionach obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia, a na Kujawach i Pomorzu dodatkowo wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami.


Poniedziałek przyniesie ochłodzenie


Wraz z burzami i poniedziałkiem nadejdzie zmiana pogody. Pożegnamy majówkową aurę, a temperatury spadną. Maksymalnie termometry wskażą od 17°C na północy do 23°C na południu. Najchłodniej będzie nad morzem, gdzie temperatura spadnie do 14-15°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, a w czasie burz w porywach do 65 km/h.


To nie koniec zmian! W kolejnych dniach pogoda nadal będzie się zmieniać. Możliwe są opady deszczu i dalsze ochłodzenie. Warto więc śledzić najnowsze prognozy, aby być przygotowanym na wszelkie ewentualności.


Pamiętajmy, że podczas burz należy zachować szczególną ostrożność. Unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni, zabezpieczmy swoje domy i obejścia, a w razie zagrożenia wezwijmy pomoc.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Mój syn uważa, że jestem starą kobietą, a ja uważam, że można mieć dziecko po czterdziestce": Nie zmienię swojej opinii na ten temat

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakująca prawda o małżeństwie Iwony Pavlović. Co mąż zabronił jej robić