Ks. Rafał Główczyński, znany w mediach społecznościowych jako "Ksiądz z Osiedla", wzbudził wiele refleksji swoim wielkanocnym nagraniem dotyczącym święcenia pokarmów. W swoim przesłaniu podkreślił błąd, jaki często popełniają wierni, udając się do kościoła z koszykiem podczas tego szczególnego czasu.

W tradycji wielkanocnej Wielka Sobota to czas, gdy wierni przenoszą się do kościoła z koszyczkiem zawierającym różnorodne pokarmy, gotowe do poświęcenia. Wśród tych symboli są jajka (oznaczające początek), chleb (symbol życia i Chrystusa), sól (symbolizująca ochronę życia) oraz kiełbasa (symbol dobrobytu). Ks. Rafał Główczyński zwrócił uwagę na powszechny błąd, który polega na myleniu siebie z błogosławionymi pokarmami, informuje Wirtualna Polska

W swoim najnowszym nagraniu opublikowanym na platformie YouTube, ksiądz Główczyński podkreśla, że "Nie jesteś kiełbasą, żeby się przeżegnać".

W liście pięciu rzeczy, których nie należy robić w święta, zawarte są ważne wskazówki dla wiernych:

  • Nie jedz mięsa w Wielki Piątek.
  • Nie zapomnij o spowiedzi.
  • Nie pomyl siebie z jajkiem.
  • Nie zapomnij przestawić zegarka.
  • Nie zapomnij, że chodzi o Niego.


Szczególnie istotny jest trzeci punkt dotyczący mylenia się z jajkiem. Ksiądz Główczyński przypomina, że podczas święcenia pokarmów należy zrozumieć, że błogosławieństwo dotyczy pokarmów, a nie samego siebie. Jest to istotna refleksja, by przeżywać czas święconki świadomie i zgodnie z tradycją.

- Może to błaha sprawa, ale jednak wsłuchujmy się w tekst podczas święcenia pokarmów. Jeżeli ksiądz mówi: "Panie Boże, pobłogosław to mięso", to naprawdę błogosławi mięso, a nie ciebie. Jeżeli mówi: "Pobłogosław te jajka", to błogosławi jajka, a nie ciebie. Błogosławieństwo ciebie będzie na zakończenie obrzędu - wyjaśnił.

To też może cię zainteresować: Policja pilnie ostrzega Polaków. Kara za to postępowanie wynosi aż 5000 złotych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Koniec plotek, czas na fakty. Alicja Bachleda-Curuś wyjaśnia powody swojej decyzji