Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a w domach wielu osób trwają intensywne przygotowania do tego radosnego święta, które w tym roku wypada 31 marca. Jednak, zanim udać się do kościołów na Wielką Sobotę, by poświęcić koszyczki, warto zastanowić się nad tym, co dokładnie umieścić w tych symbolicznych naczyniach.


Tradycja święcenia pokarmów w koszyczkach wielkanocnych jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i religii. Wielu wiernych kieruje się przy tym pewnymi zasadami, które mają symboliczne znaczenie i wpisują się w duchowe przesłanie tego święta.


Najczęściej używanymi ozdobami koszyczka wielkanocnego są koronkowe serwetki oraz gałązki bukszpanu. Koronka symbolizuje piękno i delikatność, a bukszpan – radość i nadzieję związane z zmartwychwstaniem Chrystusa. Te elementy nie tylko upiększają koszyczek, ale także przypominają o głębokim znaczeniu tego święta.


Jednak warto zwrócić uwagę, aby w koszyczku nie znalazły się nieodpowiednie artykuły. Przed wyjściem na nabożeństwo warto upewnić się, że nasze koszyczki zawierają tylko te produkty, które są zgodne z duchem tego święta. Do rzeczy, które nie powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, należą:

  • Alkohol i jakiekolwiek używki – Wielkanoc to czas radości, ale nie związanej z nadmiernym spożyciem alkoholu czy używek.

  • Zabawki – Koszyczek nie jest miejscem na zabawki, lecz na produkty spożywcze i symboliczne przedmioty.

  • Słodycze – Chociaż wielkanocne jajka czy mazurki są tradycyjne, warto ograniczyć ilość słodyczy, aby skupić się na głębszym przesłaniu święta.

  • Zajączki – Lepiej zastąpić je barankiem z cukru lub masła, ponieważ symbolizują one bardziej istotne aspekty święta.

  • Przedmioty codziennego użytku – Koszyczek nie powinien pełnić funkcji torebki, dlatego lepiej nie wkładać do niego telefonu, portfela ani innych codziennych przedmiotów.

Warto pamiętać, że koszyczek wielkanocny ma symboliczne znaczenie i powinien być odpowiednio przygotowany zgodnie z tradycją i duchowym przesłaniem tego święta. Zachowanie odpowiednich zasad przy jego przygotowaniu sprawi, że poświęcenie koszyczka w kościele będzie wyjątkowym i pełnym duchowej głębi momentem.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Chciałam uczcić z mężem moje urodziny": Czekała mnie niemiła niespodzianka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Emocje w programie TVN24. Monika Olejnik odniosła się do przeszukania domu Zbigniewa Ziobry. Padły ostre słowa