Polska scena artystyczna poniosła bolesną stratę ze śmiercią Leszka Długosza, legendarnego aktora, kompozytora i poety. Wieści o jego śmierci przekazała krakowska "Piwnica pod Baranami", z którą związany był od 1965 roku. Polska Agencja Prasowa również potwierdziła tę tragiczną informację.


Leszek Długosz - współtwórca kabaretu "Piwnica Pod Baranami" - odszedł w wieku 82 lat. Oficjalny profil Piwnicy na Facebooku przekazał krótki komunikat: "Odszedł Leszek Długosz". Potwierdził to również Maciej Zdziarski, jego długoletni współpracownik, informując, że poeta zmarł w swoim domu w Krakowie po walce z chorobą nowotworową.


Kim był Leszek Długosz? Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Długosz zadebiutował w studenckim teatrzyku piosenki Hefajstos, by później dołączyć do kabaretu "Piwnica Pod Baranami", gdzie zyskał rozgłos jako twórca piosenki poetyckiej. Jego talent nie ograniczał się jedynie do sceny – prowadził również programy radiowe i telewizyjne.


W uznaniu jego wkładu w kulturę, Leszek Długosz został uhonorowany wieloma wyróżnieniami, w tym Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Orderem Orła Białego. Otrzymał także Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.


Pamiętany nie tylko jako artysta, lecz także jako osoba zaangażowana w życie publiczne, Leszek Długosz startował jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w 2007 roku, choć nie uzyskał mandatu.


Śmierć Leszka Długosza to nie tylko strata dla świata kultury, ale także żalna chwila dla wszystkich, którzy doceniali jego niezwykły talent i wkład w polską sztukę. Jego dziedzictwo pozostanie nieśmiertelne, a jego twórczość będzie nadal inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Teściowa zaczęła mnie budzić o 6 rano, żebym zrobiła śniadanie": Zdałam sobie sprawę, w jakim domu wariatów się znalazłam

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Król Karol wydał oficjalne oświadczenie w sprawie księżnej Kate. Padły poruszające słowa