Polski świat filmowy i teatralny stracił jedną z najwybitniejszych aktorek – Marię Chwalibóg, która zmarła w wieku 91 lat. Była ona nie tylko cenioną artystką, ale także pozostawiła po sobie bogatą historię rodzinną i zawodową, która zasługuje na pamięć i szacunek.


Maria Chwalibóg była wdową po znanym aktorze Marku Bargiełowskim, który odszedł spod znaku słynnego "Czterdziestolatka", a także siostrą aktorki Elżbiety Chwalibóg, znanej z ról w filmach i serialach. Jej życie było również związane z innymi prominentnymi postaciami polskiego kina, takimi jak żona Zbigniewa Cybulskiego czy aktorka Barbara Bargiełowska.


Aktorka zyskała szczególne uznanie za swoją rolę Karpielowej w filmie "Poszukiwany poszukiwana", gdzie partnerowała Wiesławowi Gołasowi. Jej talent aktorski doskonale wpisywał się również w inne produkcje, takie jak "07 zgłoś się", "Brunet wieczorową porą", "Korczak", "Kuchnia polska", "Oficerowie" czy "Plebania". Debiutowała na ekranie w 1956 roku w filmie "Nikodem Dyzma" tuż po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi.

Ostatni raz widzowie mogli ją zobaczyć na ekranie w 2015 roku w filmie "Carte blanche".
Jednym z największych sukcesów Marii Chwalibóg był wygrany Złoty Lwów za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Kobieta samotna" podczas 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1988 roku. Jej talent i oddanie sztuce teatralnej i filmowej było bezsprzeczne i cenione przez krytyków i widzów.


Maria Chwalibóg miała również burzliwe życie osobiste, będące źródłem inspiracji i siły w jej twórczości. Jej pierwszym mężem był znany aktor Andrzej Kopiczyński, a jej historia rodziny była naznaczona tragedią wojenną, gdy w dzieciństwie straciła brata, Tadeusza, w czasie bombardowania.


Aktorka zostanie prawdopodobnie pochowana obok swojego męża, Marka Bargiełowskiego, na cmentarzu na Bugaju w Starachowicach, gdzie spoczywają inni wybitni artyści polskiego kina.


To też może cię zainteresować: Gorąco na planie "Mam Talent". Prokop i Chylińska po raz kolejny kłócą się przed kamerami. Juror ujawnia kulisy ich kłótni

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przerażająca sytuacja w żłobku. Dwuletnia dziewczynka trafiła do szpitala z poparzeniami drugiego stopnia