Zbliża się czas, kiedy ponownie przesuniemy wskazówki zegara z czasu zimowego na czas letni. Rok 2024 przynosi ze sobą nietypową sytuację, która może wpłynąć na najważniejsze wydarzenie w kalendarzu wielu Polaków - Wielkanocną rezurekcję. Przesunięcie czasu z pewnością będzie wyjątkowo trudne, a my powinniśmy się odpowiednio przygotować na tę nietypową zmianę.

W najbliższym czasie przestawimy zegary z zimowego na letni czas. Choć od lat słyszymy o możliwości porzucenia zmiany czasu, to w 2024 roku tradycja ta nadal trwa. Nie sposób przejść obojętnie obok tego faktu, a nietypowa data tego wydarzenia sprawia, że warto być świadomym konsekwencji tego przesunięcia, informuje Goniec.

Kiedy dokładnie zmieniamy czas z zimowego na letni w 2024 roku? Wskazówki zegara przesuną się z godziny 2 nad ranem na 3 nad ranem w nocy z 30 na 31 marca 2024 roku, które to wyjątkowo będą przypadać w dzień świąteczny. Dla katolików będzie to szczególnie istotne, gdyż rezurekcja w Wielkanoc odbędzie się o godzinie, która może być myląca dla tych, którzy nie przypilnują zmiany czasu.

Wielkanocne konsekwencje zmiany czasu

W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, sen staje się krótszy o godzinę. Osoby, które planują wstać o godzinie 7, w rzeczywistości obudzą się o godzinie 8 czasu zimowego. Zjawisko to będzie szczególnie ważne 31 marca, gdyż związane jest z poranną rezurekcją, jednym z kluczowych momentów Wielkanocy.

Wielkanocne rezurekcje, ogłaszające zmartwychwstanie Jezusa, odbywają się niemal świtem. Zmiana czasu z zimowego na letni wpływa bezpośrednio na poranną mszę rezurekcyjną, która tradycyjnie odbywa się o godzinie 6 rano. To oznacza, że w Wielkanoc 2024 roku rezurekcje będą miały miejsce w kościołach w całym kraju niemal o godzinie 5. Pierwsze dni po zmianie czasu mogą być trudne dla wielu osób, gdyż organizm musi się dostosować do wcześniejszych godzin pobudek. Niezaprzeczalnie, zmiana czasu w Wielkanoc 2024 roku wprowadzi pewien nieoczywisty chaos, który warto uwzględnić w przygotowaniach na te ważne święta.

To też może cię zainteresować: Zjadł ulubioną potrawę. Po zaledwie jednym kawałku źle się poczuł. Wkrótce nie żył

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Te słowa lekarka powiedziała do Emiliana Kamińskiego. "Ta kobieta odebrała mu wtedy nadzieję"