Organizacja ślubu kościelnego może przynieść ze sobą nie tylko radość i wzruszenia, ale również niemałe wydatki. Czytelniczka Wirtualnej Polski, pani Karolina, postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami i opowiedzieć o kosztach, które spotkały ją podczas przygotowań do sakramentu małżeństwa.

Parafialne formalności związane z zawarciem małżeństwa mogą przynieść nieoczekiwane koszty. Pani Karolina i jej narzeczony, mieszkający w województwie mazowieckim, zdecydowali się na organizację ślubu w rodzinnych stronach, co wymagało uzyskania zgody z parafii na ceremonię w innym kościele.


Już na początku przygotowań para musiała stawić czoła opłatom związanym z dokumentacją. Za pozwolenie na zawarcie małżeństwa w innym kościele musieli uiścić opłatę w wysokości 150 zł. Dodatkowo, uzyskanie świadectwa chrztu i bierzmowania wiązało się z wydatkiem 50 zł w jednej parafii i 40 zł w drugiej.


Kolejnym etapem było ogłoszenie zapowiedzi przedślubnych, co również wiązało się z kosztami. Jednak to nie koniec formalności – z Urzędu Stanu Cywilnego narzeczeni musieli pozyskać zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, za co zapłacili 84 zł.
Nieodłącznym elementem przygotowań do małżeństwa jest również kurs przedmałżeński. Para zdecydowała się na weekendowy kurs w Domu Rekolekcyjnym, za który zapłacili 550 zł wraz z noclegami i posiłkami.


Jednak to nie koniec wydatków. Ksiądz proboszcz, gdy para zwróciła się o informacje na temat kosztów samej ceremonii ślubnej, podał konkretną kwotę – 1100 zł, która obejmowała również opłaty dla kościoła i organisty.


Sumując wszystkie wydatki związane z samym ślubem, para pani Karoliny musi przygotować się na kwotę 1820 zł. Do tego dochodzą jeszcze opłaty związane z zapowiedziami w obu parafiach.


Ksiądz Przemysław Śliwiński z Archidiecezji Warszawskiej przypomina, że szafarz sakramentu nie powinien żądać konkretnych kwot za udzielenie sakramentów, zgodnie z zasadami prawa kanonicznego. Jednak doświadczenia pani Karoliny pokazują, że nie zawsze rzeczywistość zgadza się z tymi zasadami, co może być zaskoczeniem dla przyszłych małżonków.


Organizacja ślubu kościelnego z pewnością nie jest jedynym wyzwaniem dla par planujących ślub, ale może być cennym doświadczeniem, które pozwala spojrzeć na wspólne życie z nowej perspektywy.


To też może cię zainteresować: Tomasz Wolny zdecydował się przerwać milczenie. Zwolniony z TVP kilka miesięcy temu dziennikarz ma dość. Jasno opowiedział o zmianach w swoim życiu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Poprosiłem córkę o pieniądze na życie, a ona mi ich nie dała": teraz pracuję w jej firmie jako woźny