Ojciec Tadeusz Rydzyk, znany redemptorysta i twórca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, stoi w obliczu trudnych wyzwań finansowych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło decyzję o wycofaniu dofinansowania przyznawanego na utworzenie jednego z kierunków studiów, a także żąda zwrotu już udzielonych środków.

Decyzja Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na czele z ministrem Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, stanowi zaskakujący zwrot w polityce wsparcia dla przedsięwzięć o. Tadeusza Rydzyka. Kierowana przez nie ministerstwo zażądała zwrotu dofinansowania przyznanego na kierunek informatyka medialna w ramach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Naruszenie kuriozalne, które przewiduje, że zaświadczenie od proboszcza jest warunkiem koniecznym do przyjęcia na studia, również stało się powodem dla Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej do podjęcia tej kontrowersyjnej decyzji.

To jednak nie jedyna trudność finansowa, jaką o. Tadeusz Rydzyk musi obecnie przezwyciężyć. Ministerstwo Sprawiedliwości również ogłosiło wstrzymanie wypłat z Funduszu Sprawiedliwości od 27 grudnia. Każda płatność podlega teraz szczegółowej analizie merytorycznej, a resort przeprowadza audyt w celu sprawdzenia zgodności dotacji z zadaniami Funduszu i zasadami ustawy o finansach publicznych.

Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, która miała otrzymać 2 308 800 złotych w 2024 roku, również znalazła się na liście podmiotów ze wstrzymanym dofinansowaniem.

To nie pierwszy raz, gdy prace o. Tadeusza Rydzyka są przedmiotem kontrowersji. W październiku ubiegłego roku ujawniono, że za rządów PiS dzieła redemptorysty zostały hojnie dotowane kwotą przekraczającą 380 milionów złotych, pochodzącą z państwowych instytucji i spółek. Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego znalazły się wśród największych darczyńców.

Ojciec Tadeusz Rydzyk musi teraz stawić czoła trudnościom finansowym i wyzwaniom związanym z wycofaniem wsparcia ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, jednocześnie borykając się z zatrzymaniem płatności ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Czeka go także dogłębny audyt dotyczący dotacji otrzymywanych przez jego fundację.

To też może cię zainteresować: Coraz większa liczba widzów ma problem z „19:30”. Fala negatywnych komentarzy w Internecie. Prowadzący zmagają się z porównaniami do „Wiadomości”

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Doda podjęła najważniejszą decyzję w życiu zawodowym. Fani wokalistki są zdruzgotani, ale nie ma już odwrotu. Rabczewska wydała oświadczenie w „DDTVN”