Coraz więcej osób zgłasza się do kancelarii adwokackiej, która pro bono reprezentuje klientów, chcących odzyskać nadpłacone opłaty pogrzebowe od łódzkiej kurii. Według informacji przekazanych "Gazecie Wyborczej", już 12 spraw zakończyło się ugodą, bez konieczności kierowania ich do sądu.

Historia sięga około czterech lat wstecz, kiedy w Brzezinach koło Łodzi wybuchła afera związana z cennikiem usług pogrzebowych. Niezadowoleni mieszkańcy zaczęli tworzyć grupę "Stop Cmentarnemu Wyzyskowi" po tym, jak jeden z nich opublikował rachunek po pogrzebie ojca, uznając go za zbyt wysoki.

Kuria łódzka, odpowiedzialna za cmentarz w Brzezinach, zaczęła dojść do ugody z niezadowolonymi żałobnikami, by uniknąć ryzyka przegranej w sądzie. Adwokat Sebastian Głogowski, reprezentujący klientów, zauważa, że wielu wybiera zwrot części pieniędzy, niż narażanie się na publiczne procesy sądowe.

Opłaty pogrzebowe pod lupą

Skargi żałobników dotyczące wysokich opłat za wykopywanie grobów, pozwolenie na pomniki czy otwarcie bramy cmentarnej posypały się, gdy okazało się, że ceny te zostały znacząco zawyżone. Współpraca między klientami a kancelarią prawną przynosi efekty, a niektóre sprawy kończą się ugodą już po przesłaniu pisma przedprocesowego.

"Wkrótce spodziewamy się kolejnego rozstrzygnięcia – również w formie ugody. Wiem także, że są nowi zainteresowani, którzy organizowali w Brzezinach pogrzeb w ostatnim roku i są przekonani, że za tę usługę przepłacili" — powiedział "GW" mecenas Głogowski. Informacje o sukcesach w odzyskiwaniu pieniędzy pojawiają się na stronie "Stop Cmentarnemu Wyzyskowi" na Facebooku, co skutkuje coraz większym zainteresowaniem z różnych części Polski.

"Stoję na stanowisku, że zwrot kwot przez łódzką kurię nie jest wyrazem altruizmu i miłosierdzia, lecz wyrazem ochrony swojego przynoszącego krociowe zyski biznesu" — podkreśla autor wpisu. Lawina wypłat pogrzebowych "nadwyżek" nabiera tempa, a działania kancelarii adwokackiej stają się inspiracją dla coraz większej liczby osób zmagających się z podobnymi problemami.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Teściowa broni mi jeść. Ciągle powtarza, że już i tak zjadam więcej niż zarabiam

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kondolencje płyną z całej Polski. Nie żyje aktor popularnego serialu