Jak podaje portal „Goniec”, Stolica Apostolska wydała oświadczenie prezentujące stanowisko Watykanu w sprawie udzielania komunii świętej osobom, które się rozwiodły i weszły w nowe związki. Stanowisko to opiera się w dużej mierze na wydanej w 2016 roku adhortacji papieża Franciszka.

Ta decyzja Watykanu jest wyjątkowo przełomowa

Wspomniane oświadczenie zostało wydane w odpowiedzi na pytanie zadane przez emerytowanego arcybiskupa Pragi. Kard. Dominik Duka. Duchowny chciał wiedzieć, jak Stolica Apostolska zapatruje się na dopuszczanie do komunii rozwodników, którzy weszli w nowe związki i nie zachowują wstrzemięźliwości seksualnej.

Odpowiedź na to pytanie została zamieszczona na stronie internetowej Dykasterii Nauki i Wiary. Z oświadczenia wynika, że dopuszczenie takich osób do komunii jest „zgodne z autentycznym nauczaniem Kościoła”.

Wiele osób wyczekiwało podjęcia przez kościół takiej decyzji. Jest to szczególnie istotne, teraz kiedy wierzący korzystają z sakramentu pokuty i przyjmują komunię.

Papież Franciszek/YouTube @naTemat.pl
Papież Franciszek/YouTube @naTemat.pl
Papież Franciszek/YouTube @naTemat.pl

Papież Franciszek mówił już o tym w 2016 roku

Dykasteria Nauki i Wiary w oświadczeniu powołała się między innymi na adhortację papieża Franciszka z 2016 roku. Mowa o dokumencie zatytułowanym „Amoris Laetitia”, który umożliwił rozwodnikom w nowych związkach udział w sakramencie pokuty i Eucharystii.

Było to możliwe w tych przypadkach, gdy „istnieją ograniczenia, umniejszające odpowiedzialność i winę” rozwodnika. Poprzednicy Franciszka dopuszczali możliwość udzielania wspomnianych sakramentów rozwodnikom w nowych związkach, choć warunkiem, jaki musieli spełnić, było powstrzymanie się od współżycia.

Franciszek zachęcając do wstrzemięźliwości, zwraca jednak uwagę na to, że „mogą wystąpić trudności w jej praktykowaniu”.

Papież Franciszek/YouTube @Dla Ciekawskich
Papież Franciszek/YouTube @Dla Ciekawskich
Papież Franciszek/YouTube @Dla Ciekawskich

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Nie brakuje rodzin, których jedynym marzeniem na nadchodzące święta jest to, żeby ich dzieci nie były głodne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ogromne zaskoczenie dla widzów TVP. „Wiadomości” po jednodniowej przerwie wróciły z nową nazwą. Wiadomo już, kto poprowadzi serwis informacyjny stacji

O tym się mówi: Zmiany w TVP przyspieszają. Lista gwiazd, które mogą stracić posadę w stacji, jest długa. Wśród nich Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski