Jak informuje portal "Super Express", w czwartek 31 sierpnia podkarpacki sanepid przekazał informacje o kolejnych potwierdzonych zakażeniach legionellą. Bilans ofiar Legionellozy sięga już 18 osób.

Sanepid informuje o kolejnych zakażeniach legionellą na Podkarpaciu

Z raportu opublikowanego przez sanepid wynika, że do tej pory potwierdzono 157 przypadków zakażenia legionellą, co oznacza wykrycie 2 nowych przypadków. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Rzeszowie - do tej pory jest ich 105. W powiecie rzeszowskim potwierdzono ich 36.

Pojedyncze przypadki odnotowano również w następujących powiatach:

dębickim - 4 zakażenia,

ropczycko-sędziszowski - 3 zakażenia,

łańcucki - 2 zakażenia,

jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stolowowolskim - po jednym zakażeniu.

Zakażenia legionellą odnotowano również u jednej osoby z województwa lubelskiego, u której do zakażenia doszło na terenie Podkarpacia.

Prowadzone postępowanie epidemiologiczne nie pozwoliło do tej pory ustalić konkretnego źródła zakażenia. Podejrzewano, że może nim być sieć wodociągowa, stąd decyzja o czyszczeniu sieci za pomocą zwiększonej dawki chloru, ozonu oraz promieniowania UV.

Szpital/YouTube @ ciechtivi1
Szpital/YouTube @ ciechtivi1
Szpital/YouTube @ ciechtivi1

Jak dochodzi do zakażenia legionellą?

Do zakażenia bakterią legionella pneumophila dochodzi przez inhalację skażonym patogenem aerozolem. Nie można się nią zakazić poprzez picie skażonej wody, ani przez kontakt z zakażonym człowiekiem.

Choroba stanowi poważne zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością lub przewlekle chore. Do tej pory odnotowano śmierć 18 osób z Legionellozą. Zmarło 9 mężczyzn i 9 kobiet. Ofiary miały od 53 do 98 lat.

Szpital/YouTube @Teraz Wiem
Szpital/YouTube @Teraz Wiem
Szpital/YouTube @Teraz Wiem

Jeśli pojawią się nowe informacje na ten temat, będziemy was informować.

To też może cię zainteresować: Mężczyzna uchwycił na nagraniu niebezpieczne zjawisko. "Wszystko trwało dwie minuty". Wideo bije rekordy popularności

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tą roślinę powinien mieć każdy. Zapewnia szczęście i chroni przed złymi mocami. Posadź ją u siebie i przekonaj się o tkwiącej w niej sile

O tym się mówi: Najnowsze informacje o stanie zdrowia Elżbiety Dmoch obiegły media. Niewiarygodne, w jakich warunkach żyła gwiazda zespołu Dwa plus Jeden