Jak podaje portal "Dobre Programy", oszuści po raz kolejny dali o sobie znać. Tym razem wsyłają oni wiadomość dotyczącą zmiany numeru, podając się za naszych bliskich - przede wszystkim za dzieci. "Hej mamo, to mój numer nowy numer" - to treść tych wiadomości, które część Polaków dostaje z numeru +48885173250.

Oszuści znów działają

Wiadomości dotyczące rzekomej zmiany numeru kierowane do "mamy", to kolejna sposób wykorzystany przez oszustów. Tego rodzaju SMS-y trafiały już do Polaków pod koniec stycznia i wysyłane są nadal. Można je dostać między innymi z numeru +48885173250. Choć nie jest to jedyny numer wykorzystywany przez oszustów.

Niezależnie od numeru, z jakiego otrzymujemy wiadomość tej treści, schemat działania oszustów pozostaje ten sam. Ofiara jest informowana, że jej bliski musiał zmienić numer telefonu, bo jego telefon uległ zniszczeniu. Prosi też o wsparcie finansowe. Niestety nie brakuje osób, które dają się na to nabrać.

Oszustwo na SMS/YouTube @David Klein
Oszustwo na SMS/YouTube @David Klein
Oszustwo na SMS/YouTube @David Klein

Portal "Dobre Programy" jakiś czas temu opisywał przykład 65-letniej kobiety, która straciła w ten sposób ponad 2 tysiące złotych.

Różne warianty

Choć pierwsze wiadomości tego typu kierowane były do "mamy", z czasem pojawiły się również wersje, w których zwracano się do "taty". Nie można wykluczyć, że oszuści stosują także inne warianty. Ważne jest, aby w każdym takim przypadku zachować ostrożność i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Najprostszym sposobem jest wykonanie telefonu do członka rodziny, od którego ma pochodzić wiadomość. Najlepiej zrobić to na numer, który mamy zapisany w telefonie. Warto też skorzystać z możliwości zgłoszenia wiadomości do analizy bezpieczeństwa. Wystarczy przesłać SMS-a w niezmienionej formie pod numer +48885173250.

Oszustwo na SMS/YouTube @David Klein
Oszustwo na SMS/YouTube @David Klein
Oszustwo na SMS/YouTube @David Klein

Po upewnieniu się, że mamy do czynienia z oszustwem, warto dodać numer do czarnej listy, aby nadawca nie mógł ponownie się z nami kontaktować.

Dostaliście SMS-a o podobnej treści?

To też może cię zainteresować: Trzy lata temu odszedł Paweł Królikowski. Tak dziś wygląda mogiła popularnego aktora

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Modlitwa o pokój w rodzinie. Prosta, ale bardzo skuteczna

O tym się mówi: Jacek Murański odpowiada na zarzuty internautów pod adresem syna. Padły poruszające słowa