Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niezwykle ważną procedurę wobec spółek energetycznych. Podczas sobotniej konferencji prasowej przekonywał, że będzie domagać się od spółek Skarbu Państwa powiązanych z energetyką, aby ograniczały ponadprzeciętne i nadzwyczajne zyski, gdyż idące za wysokimi wpływami dramatyczne podwyżki cen prądu, gazu i innych paliw drenują portfele nie tylko zwykłych Polaków, ale również przedsiębiorstw, samorządów, publicznych instytucji i wielu innych podmiotów.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że rząd zamierza stworzyć tzw. tarczę solidarnościową, zgodnie z którą ceny energii dla osób, które w przyszłym roku zużyją mniej niż 2 tysiące kWh zostaną zamrożone i nie wzrosną do zapowiadanego poziomu w 2023 roku.

Premier Mateusz Morawiecki będzie sprawdzać państwowe spółki z sektora energetycznego w zakresie własnych zysków. Rząd na naciskać na obniżenie cen energii. Czy faktycznie do tego dojdzie?

Nie może być nadmiarowych zysków spółek Skarbu Państwa – przekonywał podczas sobotniej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, cytowany przez serwis Money.

Faktem jest, że podwyżka cen energii przekłada się na zyski wytwórców, czyli spółek energetycznych, mających wysokie marże kształtowane przez rynek – to główny argument koncernów energetycznych. Premier przekonuje jednak, że ceny będą niższe, gdyż spółki kształtują je w oparciu o wartość referencyjną, czyli cenę w portach w Holandii, a inna droga jest możliwa.

Podobne zdanie ma były premier Jerzy Buzek, który z początkiem września przekonywał, że nadszedł moment, aby firmy energetyczne zaczęły dzielić się z konsumentami, szczególnie „dotkniętymi ubóstwem energetycznym oraz z przemysłem energochłonnym” potężnymi zyskami, które osiągają w obecnym czasie.

Jak informował portal "Życie News": POLACY CZEKAJĄ NA SPADEK POZIOMU INFLACJI I CORAZ WIĘKSZEJ DROŻYZNY. EKONOMIŚCI OCENIAJĄ, KIEDY MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ POPRAWY. TRUDNO O OPTYMIZM

Przypomnij sobie: PIERWSZA DAMA ZNALAZŁA SIĘ W NIEBYWAŁEJ SYTUACJI. ANNA KOMOROWSKA SPOTKAŁA SIĘ Z ZASKAKUJĄCYM ZACHOWANIEM W PRZYCHODNI. NIE WIEDZIAŁA WAŻNEJ RZECZY

Portal "Życie News" pisał również: DODATEK WĘGLOWY TEMATEM NUMER JEDEN W POLSCE. WIADOMO, KTO MOŻE O NIEGO WNIOSKOWAĆ. NOWE KRYTERIA UZYSKANIA POMOCY FINANSOWEJ W ZAKUPIE OPAŁU NA ZIMĘ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: SAMOTNE ŻYCIE 31-LETNIEJ SINGIELKI ZMIENIŁO SIĘ W MGNIENIU OKA. KOBIETA ZDECYDOWAŁA SIĘ PRZEPROWADZIĆ DO DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI. CO ZA HISTORIA