Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", w poniedziałek 19 września, brytyjczycy pożegnają królową Elżbietę II, która zasiadała na tronie przez 70. lat. Jej miejsce zajął teraz jej najstarszy syn, Karol. Nowy monarcha wydał specjalne oświadczenie, które ukazało się tuż przed rozpoczęciem uroczystości żałobnych. Co znalazło się w oświadczeniu?

Król Karol III wydał oświadczenie

W niedzielę wieczorem, na kilkanaście godzin przed ostatnim pożegnaniem królowej Elżbiety II, król Karol III wydał specjalne oświadczenie, w którym podziękował wszystkim za wsparcie, jakie on i jego rodzina doświadczyła w ciągu ostatnich 10 dni. Podkreślił, że on sam, jak i jego żona Camilla byli głęboko poruszeni tym, jak wiele osób chciało złożyć hołd królowej Elżbiecie II.

"W czasie, gdy wszyscy przygotowujemy się do ostatniego pożegnania,chciałem po prostu skorzystać z tej okazji, aby powiedzieć dziękuję wszystkim tym niezliczonym osobom, które były takim wsparciem i pociechą dla mojej rodziny i mnie w tym czasie żałoby" - napisał król Karol III.

Ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II

Ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września. Uroczystości mają rozpocząć się o godzinie 12:00 czasu polskiego. To właśnie wtedy rozpocznie się nabożeństwo żałobne, odprawione w Opactwie Westminsterskim.

Po zakończeniu nabożeństwa, trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie przeniesiona do kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Przypomnijmy, królowa odeszła w czwartek 8 września w swojej posiadłości Balmoral.

W pożegnaniu wemie udział wielu dygnitarzy z około 500 państw z całego świata. Swój udział zapowiedział między inymi Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, a także prezydent Andrzej Duda.

Jak oceniacie oświadczenie króla Karola III?

To też może cię zainteresować: Książę William mocno wspiera swojego ojca po kolejnym rozczarowaniu zachowaniem Harry’ego i Meghan. Złożył mu istotną obietnicę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To może być prawdziwa zmiana w świadczeniach emerytalnych. Czy nowy projekt ma szansę na akceptację

O tym się mówi: Smutne informacje płyną ze świata kina. Odeszła gwiazda kultowych polskich komedii