Jak podaje portal "Wirtualna Polska", w wieku 91 lat zmarł Michaił Gorbaczow. W latach 1985-1991 był sekretarzem generalnym KC KPZR. Był pierwszym i zarazem ostatnim prezydentem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Informację o jego odejściu przekazała sprzyjająca Kremlowi agencja informacyjna Ria Nowosti.

Nie żyje Michaił Gorbaczow

We wtorek 30 sierpnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Michaił Gorbaczow. Były rosyjski przywódca przebywał w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie, do którego trafił w lipcu tego roku. Hospitalizowano go z powodu cukrzycy oraz problemów z nerkami. Niezbędne było poddawanie polityka stałej dializie.

Z zapowiedzi rzecznika Kremla wynika, że w środę rano prezydent Władimir Putin planuje przesłanie kondolencji krewnym i przyjaciołom zmarłego. Do śmierci Michaiła Gorbaczowa odniósł się także Łukasz Jasina, rzecznik polskiej dyplomacji. Przypomniał on, że to właśnie Gorbaczow doprowadził do upadku ZSRR, choć jego intencją było utrzymanie związku.

O roli Michaiła Gorbaczowa przypomniała także szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Zaznaczyła, że to właśnie on był jedną z tych osób, które doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny. Podkreśliła, że to on "otworzył drogę do wolnej Europy".

Kim był Michaił Gorbaczow?

Michaił Gorbaczow przyszedł na świat 2 marca 1931 roku. W 1985 roku został wybrany na sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W latach 1988-1990 pełnił funkcję przewodniczącego Prezydiu Rady Najwyższej ZSRR. W okresie od 1990 do 1991 roku sprawował urząd pierwszego i jednocześnie jedynego prezydenta ZSRR.

W 1990 roku został nagrodzony Pokojowym Noblem. Kraje Zachodu widzą w nim jedną z tych osób, które odegrała kluczową rolę w zakończeniu Zimnej Wojny. Gorbaczow krytycznie oceniał rządy Władimira Putina. Nie podobało mu się zwalczenie wolnych mediów i skoncentrowanie całej władzy w rękach jednego człowieka.

Michaił Gorbaczow/YouTube @Z P B P
Michaił Gorbaczow/YouTube @Z P B P
Michaił Gorbaczow/YouTube @Z P B P

Rodinie, bliskim i przyjaciołom Michaiła Gorbaczowa składamy najszczersze wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Producent ważnego leku zatrzymał jego produkcję. Nie ma też jego zamienników. Ministerstwo Zdrowia ma wielki problem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Szpak w bardzo ostrych słowach o Kościele. Artysta nie kryje swoich poglądów

O tym się mówi: Krzysztof Ibisz we wzruszający sposób pożegnał bliską osobę. Nie krył łez