Jak podaje portal "Super Express", ukraińskim śledczym udało się ustalić tożsamość 9. rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się zbrodni wojennych. To oni mieli zagonić do piwnicy w miejscowości Jahidyne (obwód czernihowski) 300 cywilów, używając ich jako żywych tarczy. Najmłodsza z przetrzymywanych przez nich osób miała zaledwie 1,5 miesiąca, najstarsza zaś 93 lata.

Przerażające relacje

Ukraińska prokuratura poinformowała o zidentyfikowaniu kolejnych 9. rosyjskich żołnierzy, którzy dopuszczali się zbrodni wojennych. To oni zmusili ludzi, do rozebrania się na mrozie w marcu tego roku. Z ich domów wynosili sprzęty RTV i AGD, a także odebrali telefony komórkowe.

Mieli zamknąć w piwnicy 300 cywilów, których obecność w ich "sztabie wojskowym", miała być gwarancją braku ataków ze strony sił ukraińskich. Ludzie byli przetrzymywani w ogromnym ścisku, bez dostępu do jedzenia i wody, w zupełnej ciemności. W tych skrajnych warunkach zmarło 10. osób. Żołnierze zamordowali w tym samym czasie 17 osób.

Rosyjscy żołnierze/Twitter @Gianna Turchi
Rosyjscy żołnierze/Twitter @Gianna Turchi
Rosyjscy żołnierze/Twitter @Gianna Turchi

Pierwsze procesy

Pierwszym rosyjskich żołnierzem, który stanął przed sądem, był 21-letni Wadim Sziszimarin, który został oskarżony o zabicie nieuzbrojonego cywila. W trakcie zeznań żołnierz wskazywał, że dostał rozkaz zabicia 62-latka, aby ten nie przekazał ukraińskim służbom ich lokalizacji. Został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Tylko do 16 kwietnia ukraińskim służbom udało się zarejestrować 11 674 potencjalnych zbrodni wojennych dokonanych przez rosyjską armię. Strona ukraińska zapewnia, że wszelkie zgłoszenia będą szczegółowo badane, a ich sprawcy ścigani i postawieni przed wymiarem sprawiedliwości.

Myślicie, że wszystkich winnych uda się postawić przed sądem?

To też może cię zainteresować: Smutne wieści płyną ze świata teatru i telewizji. Nie ma już z nami wybitnego aktora, którego głos znają wszyscy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Poważne problemy Janusza Korwin – Mikke. Polityk musi oddać sporą sumę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

O tym się mówi: Dzisiaj niespokojna pogoda w całym kraju. IMGW wydał ostrzeżenia zapowiadając burze z gradem. Co jeszcze znalazło się w prognozie na czwartek