Jak podaje portal Poradnik Zdrowie, już za niecały miesiąc, bowiem od 1 lipca tego roku, czekają nas poważne zmiany w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Tym razem zmiany te odbędą się na korzyść pacjentów, jednak zdanie lekarzy w tym temacie jest podzielone.

Zmiany już niebawem

Od 1 lipca lista badań, które będą mogli zlecić lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, bardzo się wydłuży. Jak wiadomo, do tej pory wiele osób nie mogło otrzymać konkretnych skierowań od swojego lekarza rodzinnego. Niebawem proces ten ma zostać ułatwiony.

Lista zostanie poszerzona o takie badania jak: antygen H. pylori w kale, anty – CCP, witamina B12, przeciwciała anty – HCV, ferrytyna, kwas foliowy czy CRP, a także Strep – test. Badania te otrzymały rekomendację zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

Lekarze są sceptyczni, co do nowego pomysłu Ministerstwa Zdrowia

- Oczekuje się, że dzięki wprowadzanym zmianom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) uzyskają możliwość podjęcia leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości), wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobacter Pylori), jak również zyskają możliwość wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu do leczenia specjalistycznego – zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia.

Jak zatem widać, pacjenci będą mogli teraz o wiele szybciej wykonać potrzebne badania, bez konieczności udawania się po skierowania do specjalistów. Niewątpliwie, chorzy poczują sporą róznicę i ucieszą się z takiego rozwoju spraw.

Innego zdania są jednak lekarze, którzy to uważają, że w wielu przypadkach pacjenci będą wykorzystywać nowe możliwości i zaczną w nadmierny sposób korzystać z możliwych badań, mimo że często nie będą one potrzebne.

Czy zatem faktycznie pacjenci będą nadużywać nowych uprawnień lekarzy i z tego powodu dochodzić będzie do konfliktów pomiędzy nimi, a lekarzami?

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL INFORMACYJNY „ŻYCIE”: ANNA RUSOWICZ NA ŻYCIOWYM ZAKRĘCIE. WOKALISTKA ZASUGEROWAŁA, ŻE W JEJ MAŁŻEŃSTWIE NIE DZIEJE SIĘ DOBRZE. CZY ARTYSTKA BĘDZIE RATOWAĆ ZWIĄZEK DLA SYNA

PORTAL “ŻYCIE” INFORMOWAŁ TAKŻE O: ŚWIAT CZEKA NA TO OD WIELU TYGODNI. WIADOMO, CZY UDA SIĘ DOPROWADZIĆ DO SPOTKANIA PUTINA Z PREZYDENTEM UKRAINY. ROZMOWA MIĘDZY POLITYKAMI KLUCZOWA

PRZYPOMNIJ SOBIE: TA PRZYPADŁOŚĆ DOTYKA NAWET MŁODYCH OSÓB. NIEWIELE OSÓB ZDAJE SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, JAK WYGLĄDAJĄ PIERWSZE SYMPTOMY. CZYM JEST CHOROBA PARKINSONA

PORTAL INFORMACYJNY „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: KURIOZALNA SYTUACJA PODCZAS PEWNEGO ŚLUBU. PAN MŁODY POSTANOWIŁ UCIEC WPROST SPRZED OŁTARZA. PO TYM, CO ZROBIŁA PANNA MŁODA GOŚCIE STANĘLI JAK WRYCI