Jak informuje serwis Wirtualna Polska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przymierza się do wprowadzenia na terenie naszego kraju systemu kaucyjnego. Co to oznacza? Dzięki możliwości zwrotu nie tylko butelek szklanych po piwie, ale niemal każdej butelki po napojach ma zmniejszyć się zasadniczo liczba odpadów zalegających na wysypiskach.

Niestety, wprowadzenie systemu kaucyjnego, podobnego do tego, która od lat działa w krajach zachodnich, np. w Niemczech może się wiązać z podniesieniem cen butelkowanych napojów, a także wody. Czy zapłacimy więcej w sklepach?

System kaucyjny w Polsce już wkrótce. Powstają szczegółowe ustalenia nowego projektu rozporządzenia. Czy to oznacza wzrost cen napojów w sklepach?

Jak deklarują przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którzy współpracują z Ministerstwem Finansów nad ustaleniami nowego systemu kaucyjnego w Polsce, kaucyjność w naszym kraju nie będzie obowiązkiem, a systemem dobrowolnym. Przesądzić o sprawie mają czynniki ekonomiczne.

Nowy system kaucji ma wejść w życie na drodze rozporządzenia, a stawki, jakie mają być wprowadzone opiewają na kwoty od 25 do 50 groszy za butelkę, w zależności od napoju i rodzaju butelki. Ma być to system dość podobny do obecnego, jednak władzy zależy na jego maksymalnej popularyzacji.

System kaucyjny ma przyczynić się do znaczącego ograniczenia liczby odpadów, które trafiają m.in. do lasów. To właśnie największy problem Polski, jeśli chodzi o nielegalnie wyrzucane odpady. W tej chwili Lasy Państwowe są zmuszone do wydawania rocznie setek milionów złotych na sprzątanie terenów leśnych z porzucanych w ten sposób śmieci.

Kiedy system wejdzie w życie? Nieprędko, choć wiceminister Jacek Ozdoba chciałby, aby stało się to możliwie szybko. W jego ocenie mowa o minimalnie dwóch latach.

Jak informował portal "Życie News": ZNANE SĄ WYNIKI NAJNOWSZEGO SONDAŻU POPARCIA DLA PREZYDENTA. GŁOWA PAŃSTWA DZIELI POLAKÓW PRAWIE PO RÓWNO. ILE OSÓB ZAGŁOSOWAŁOBY NA ANDRZEJA DUDĘ

Przypomnij sobie: NOWY POMYSŁ PARY MŁODEJ SPOTKAŁ SIĘ ZE ZDUMIENIEM ZAPROSZONYCH GOŚCI. CZEGOŚ TAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO. NIE POJAWISZ SIĘ NA WESELU, ALE I TAK ZAPŁACISZ

Portal "Życie News" pisał również: SANATORIUM MIŁOŚCI 4: WIADOMO JUŻ, CO ŁĄCZY ANDRZEJA SIKORSKIEGO I MONIKĘ ZAJĄCZKOWSKĄ. O UCZESTNIKACH PROGRAMU JEST GŁOŚNO. CZY PO SHOW SIĘ SPOTYKAJĄ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: WIELKIE ZMIANY W ŻYCIU KASI CICHOPEK! GWIAZDA ZDRADZIŁA, ŻE JEST JUŻ GOTOWA NA ZUPEŁNIE NOWY ROZDZIAŁ. MARCIN HAKIEL RÓWNIEŻ RUSZYŁ ZE SWOIM ŻYCIEM