Od pewnego czasu, gdy fala wojennych uciekinierów z Ukrainy przybyła do Polski w poszukiwaniu schronienia, na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie zdrowia i życia ludzi w postaci ogłoszenia gdzieś w świecie pojawienia się rzadkiej choroby zakaźnej odzwierzęcej o nazwie ospa małpia, według definicji Wikipedii dostępnej jeszcze kilka dni temu.

źródło: Wikipedia

Obecnie definicja podana na stronie Wikipedia zmieniona jest z określenia choroby jako rzadkiej na endemiczną, podobnie jak wirus HIV, który istnieje na świecie od dawna, a objawy zakażenia wirusem HIV przypominają podawane przez rząd objawy małpiej ospy - wystąpienie objawów typowych dla infekcji wirusowej – gorączka, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, ogólne rozbicie, osłabienie, miejscowe lub uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, - wystąpienie zmian na skórze – krostki lub pęcherzyki, strupy, na skórze całego ciała, lub/i powierzchni dłoni i powierzchni podeszwy stóp (to odróżnia ją od ospy wietrznej.

W związku z ogłoszeniem o pojawieniu się zagrożenia tym wirusem, również polski rząd rozpoczął realizację planu związanego z zapowiadanym wcześniej wirusem.

Adam Niedzielski stworzył z tej okazji rozporządzenie w sprawie małpiej ospy, której pojawienie się w Europie podano w mediach.

Jak się okazuje, według rozporządzenia obowiązkowa kwarantanna będzie obejmowała 21 dni osobę, narażają na zakażenie małpie ospą lub kogoś mającego z nim styczność.

To jednak nie koniec nowości płynących z resortu zdrowia. Jak podaje Super Express, w rozporządzeniu Niedzielskiego widnieje informacja o przymusowej hospitalizacji osoby, u której stwierdzono chorobę lub zakażenie wirusem.

O tym się mówi: Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor uśmiechem wzbudzili spekulacje. Chodzi o Hiszpanię

Zerknij: Daty rozpoczęcia dwóch pierwszych znanych konfliktów zbrojnych pokazują coś dziwnego. Czy liczny przepowiedziały powtórkę