Rosja została potępiona, za zainicjowanie wojny dezinformacyjnej przeciwko Szwecji oczerniając cieszących się popularnością Szwedów, w tym twórcę Ikei Ingvara Kamprada, w charakterze natchnionych fanatyków nazizmu.

Astrid Lindgren neonazistką? Tak chce ją pokazać Kreml

W mieście stołecznym Rosji, łącznie z umiejscowieniem na przystanku autobusowym z przodu ambasady Szwecji, umieszczone zostały plakaty ukazujące postacie Kamprada, autorki i pisarki Astrid Lindgren, a także reżysera Ingmara Bergmana.

Przy wyselekcjonowanych ich cytatów, eksponowana myśl przewodnia w szwedzkich barwach narodowych brzmi: „Jesteśmy przeciwko nazistom, a oni nie”.

Z pokłonem w stronę rosyjskiego wytłumaczenia inwazji na Ukrainę, by wyeliminować rzekomych neonazistów dowodzących krajem, dawny szwedzki premier Carl Bildt frapował się na Twitterze, czy Moskwa „przygotowuje operację „denazyfikacyjną” także przeciwko Szwecji?”.

Badacz ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony, Oscar Jonsson, umieścił na Twitterze fotografię plakatu, dając do zrozumienia, że stanowią one „bardziej prowokację dla Szwecji niż coś dla narodu rosyjskiego”.

Szwedzkie MSZ przyjęło kampanię plakatową za robotę rosyjskiej grupy „Nasze zwycięstwo”. „Nie mamy zamiaru angażować się w publiczną polemikę z rosyjską organizacją „Nasze zwycięstwo”, która podobno stoi za tymi plakatami – stwierdził rzecznik MSZ.

O tym się mówi: GIF podjął decyzję o wycofaniu znanego leku na nadciśnienie w całej Polsce. Co odkryto

Zerknij tutaj: Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski. Ich prawdziwa relacja wciąż niepotwierdzona. Nie do wiary, co podają media