Jak podaje portal "Interia", strona ukraińska poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o przywróceniu łączności pomiędzy elektrownią atomową w Czarnobylu a krajowym regulatorem. Do jej przywrócenia doszło niemal miesiąc po tym, jak została ona utracona w związku z przejęciem tego terenu przez rosyjskie wojskie.

Dobre wieści płyną z Czarnobyla

Dyrektor generalny agencji Rafael Grossi stwierdził, że przywrócenie łączności z elektrownią atomową w Czarnobylu to "bardzo dobra wiadomość". Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekazał, że w tym miesiącu wspólnie z ekspertami uda się do elektrowni jądrowej, aby na miejscu ocenić sytuację.

Będzie to niezwykle ważny element odzyskiwania przez stronę ukraińską kontroli nad elektrownią, w której doszło w 1986 roku do dramatycznej w skutkach katastrofy. Elektrownia w Czarnobylu została zajęta przez wojska rosyjskie w pierwszym dniu agresji na Ukrainę - 24 lutego.

Rosyjskie wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?
Rosyjskie wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?
Rosyjskie wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?

Żołnierze agresora okupowały obszar elektrowni jądrowej w Czarnobylu przez okres 5. tygodni, ostatecznie wycofując się z tego obszaru 31 marca bieżącego roku. Do utraty kontaktu z elektrownią przez ukraińskiego operatora doszło 10 marca.

7 na 15 reaktorów jest nadal podpięte do sieci

Utrata kontaktu między ukraińskim operatorem a czarnobylską elektrownią nie oznaczał, że nie otrzymywał on informacji. Przekazywać je miała kadra kierownicza elektrowni, która znajdowała się poza obszarem zakładu.

W kraju znajduje się 15 reaktorów, z których 7 jest obecnie podłączonych do sieci. Pozostałe są wyłączone na czas odbywających się cyklicznie przeglądów bądź pozostaje w rezerwie.

Czarnobyl/YouTube @ Sądeczanin TV
Czarnobyl/YouTube @ Sądeczanin TV
Czarnobyl/YouTube @ Sądeczanin TV

Myślicie, że rosyjskie wojska wrócą jeszcze na teren elektrowni atomowej w Czarnobylu?

To też może cię zainteresować: Drożyzna w sklepach wpłynie na wysokość przyszłorocznej emerytury. Wskaźnik waloryzacji może osiągnąć ponad 13 procent

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Za pomocą prostych narzędzi, które z pewnością znajdziesz w Twoim domu, możesz pozbyć się zatkań i wyczyścić zlew

O tym się mówi: Media obiegły nowe fakty w sprawie odejścia syna Christiano Ronaldo. Co udało się ustalić