Jak podaje portal "Interia", w zakładach chemicznych zlokalizowanych na przedmieściach Sum doszło do wycieku amoniaku. Skażenie obejmuje obszar około 2,5 kilometra. Co to oznacza dla miejscowej ludności?

Skażenie amoniakiem

Do skażenia amoniakiem miało dojść 21 marca 2022 roku o godzinie 4:30, o czym poinformował w mediach społecznościowych szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywicki. Do skażenia doszło w Sumychimprom.

W ostrzeżeniu poinformowano, że amoniak jest substancją lżejszą od powietrza, stąd należy poszukać schronienia na najniższych kondygnacjach oraz w piwnicach i schronach. Żywicki wskazuje, że na ten moment zagrożony obszar obejmuje promień około 2,5 km od miejsca wycieku.

Ze względu na warunki atmosferyczne i kierunek wiatru, najbardziej zagrożona była wieś Nowosiolica. O godzinie 6:50 czasu polskiego poinformowano, że wyciek został opanowany. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba - pracownik przedsiębiorstwa.

Nadal trwa wojna na Ukrainie

Dziś mija 26 doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie we wschodniej części kraju, w tym w Mariupolu, w którym trwa ostrzał, a mieszkańcom przychodzi się mierzyć z katastrofą humanitarną.

Rosjanie mieli postawić Ukrainie ultimatum. Wezwali w nim, aby władze Mariupola je poddały. Informację o podjętej decyzji władze miały podać do "wczesnych godzin porannych". Jeśli Ukraina zdecydowałaby się oddać Mariupol, wówczas na obszarze miasta miałoby dojść do całkowitego zawieszenia broni.

Co sądzicie o obecnej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Ambasador Ukrainy w Watykanie zna sposób na zakończenie konfliktu. Papież Franciszek mógłby uratować Ukraińców

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Dereszowska zdecydowała się na szczere wyznanie. Dlaczego gwiazda nie mogła urodzić dzieci naturalnie

O tym się mówi: Anna Lewandowska opowiedziała, jak przeżywa cierpienie naszych wschodnich sąsiadów. Są to trudne chwile dla nas wszystkich