Jak podaje portal "Interia", Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi wskazuje, że realnie należy traktować ryzyko awarii jądrowych na Ukrainie. Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę doszło już do uszkodzenia kilku elektrowni jądrowych. W trakcie jednego z ostrzałów, rakieta trafiła w miejsce, gdzie składowane są odpady radioaktywne w Kijowie. Poznajcie szczegóły!

Realne zagrożenie

Z informacji przekazanych przez urząd nadzoru jądrowego wynika, że w nocy z soboty na niedzielę pocisk trafił w budynek, w którym składowane są odpady radioaktywne. Na szczęście nie doszło do uszkodzenia składowiska i nie znaleziono niczego, co mogłoby świadczyć o wycieku radioaktywnego.

Zaledwie dzień wcześniej doszło do uszkodzenia transformatora w podobnym obiekcie zlokalizowanym w okolicach Charkwa. Zdaniem Grossi'ego w obliczu tych dwóch incydentów, za realne należy uznać ryzyko uszkodzenia w wyniku działań wojennych obiektów jądrowych. Niestety może to nieść za sobą poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego, a także dla ludzi.

Czarnobyl pod kontrolą rosjan

W miniony czwartek wojska rosyjskie przejęły kontrolę w strefie zamkniętej wokół reaktora jądrowego w Czarnobylu. Po tym wydarzeniu zarejestrowano podwyższone odczyty dotyczące wartości promieniowania.

Jednocześnie wskazano, że na ten moment nie jest możliwe określenie powodu "zmiany tła promieniowania w strefie wykluczenia". Warto zaznaczyć, że wówczas sytuacja radiacyjna w Polsce mieściła się w bezpiecznych normach.

Wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?
Wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?
Wojska w Czarnobylu/YouTube @Jak zrobić, pobrać, usunąć?

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie skomentował w żaden sposób niedzielnego komunikatu płynącego z Rosji, dotyczącego postawienia wojsk jądrowych w stan podwyższonej gotowości. Zadaniem agencji jest bowiem sprawowanie pieczy nad cywilną technologią jądrową i kontrolowanie tego, czy nie jest ona wykorzystywana do działań o charakterze wojennym.

Myślicie, że uda się uniknąć najczarniejszego z możliwych scenariuszy?

To też może cię zainteresować: USA, Wielka Brytania i UE wyrazili zgodę na usunięcie wskazanych rosyjskich banków z systemu bankowego SWIFT

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy "Rozmowy w toku" ponownie zagoszczą na antenie TVN. Ewa Drzyzga zabrała głos w tej sprawie

O tym się mówi: Arcybiskup Wojciech Polak apeluje do Polaków. O co prosi hierarcha. Wzruszający gest