Po raz pierwszy, restrykcje nałożono na bank centralny za jego inwazja na Ukrainę.

Środki zostały zakomunikowane zespołowo w ramach nowej rundy sankcji finansowych, jakie mają „pociągnąć Rosję do odpowiedzialności i wspólnie zapewnić, że ta wojna będzie strategiczną porażką (prezydenta Rosji Władimira) Putina”.

Rosja odcięta od SWIFT

<

Restrykcje ze strony banku centralnego wymierzone są w ponad 600 miliardów dolarów rezerw, którymi zarządza Kreml, co miało zredukować zdolność Rosji do wspierania rubla w warunkach zaostrzenia zachodnich sankcji.

Poważnie zablokują także zdolność Rosji do importu i eksportu produktów. Łącznie kroki podjęte przez Zachód od chwili rozpoczęcia najazdu przez Rosję potencjalnie sprowadzałyby się do jednych z najmasywniejszych sankcji wobec każdego kraju w dzisiejszych czasach.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że sobotnie kroki zostały tak zaplanowane, aby zainicjować rubla w „swobodny spadek” i promować agresywnie rosnącą inflację w rosyjskiej gospodarce. Zauważyli, że wcześniej zakomunikowane sankcje wywarły już wpływ na Rosję, doprowadzając jej walutę do najlichszego poziomu w historii względem dolara i dając jej giełdzie najmarniejszy tydzień w historii.

Sobotni ruch zawiera wyeliminowanie fundamentalnych rosyjskich banków z systemu wiadomości finansowych SWIFT, który każdego dnia przenosi nieskończone miliardy dolarów do przeszło 11 000 banków i innych instytucji finansowych na całym świecie.