Jak przypomina portal "Gadżetomania", 1 lipca 2021 roku wszedł w życie obowiązek zgłaszania deklaracji dotyczących źródeł ciepła. Właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do jej złożenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli tego nie zrobimy, grożą nam wysokie kary. Poznajcie szczegóły!

Deklaracja o źródłach ciepła

Właściciele, a także osoby zarządzające nieruchomością mają obowiązek złożenia deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Budynki, które zostały wybudowane po dacie 1 lipca 2021 roku muszą zostać wpisane do rejestru w okresie nieprzekraczającym 14 dni.

Ogrzewanie/YouTube @Uwaga! TVN
Ogrzewanie/YouTube @Uwaga! TVN
Ogrzewanie/YouTube @Uwaga! TVN

Budynki, które zostały wzniesione przed tą datą mogą liczyć na nieco więcej czasu. W ich przypadku ostateczny termin upływa z dniem 30 czerwca 2022 roku. Jeśli nie zrobimy tego w przewidzianym przez ustwodawcę terminie, musimy liczyć się z karą grzywny. Wyjściowo jest to kwota 500 złotych, jednak w przypadku, kiedy sprawa trafi do sądu, możemy zostać ukarani 5 tysiącami złotych.

W przypadku, kiedy w naszym domu dojdzie do zmiany źródła ciepła, powinniśmy zgłosić ten fakt w terminie 14 dni od zmiany źródła ciepła.

Z danych widniejących na stronie Głównego Urzędu Nadzortu Budowlanego wynika, że w 2021 roku złożono 672 tysiące deklaracji. Aż 95 procent z nich dotyczy budynków mieszkalnych. Jest to stosunkowo mała liczba, biorąc pod uwagę, że na terenie całego kraju znajduje się około 6 milionów budynków.

Ogrzewanie/YouTube @Uwaga! TVN
Ogrzewanie/YouTube @Uwaga! TVN
Ogrzewanie/YouTube @Uwaga! TVN

Z dotej pory zgromadzonych deklaracji wynika, że najczęściej wskazywanym źródłem ciepła są kotły gazowe, bojlery gazowe, podgrzewacze gazowe przepływowe i kominki gazowe. Drugim najczęściej zgłaszanym źródłem ogrzewania są piece - zarówno te, w których paliwo podawane jest ręcznie, jak i w sposób automatyczny.

A wy już zgłosiliście źródło ciepła w swoim domu?

To też może cię zainteresować: Kierowca Jarosława Kaczyńskiego miał dużo szczęścia. Rajd po Warszawie mógł go kosztować krocie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rząd oferuje do 1400 zł dodatku do rachunków. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki

O tym się mówi: Szczere wyznanie Dagmary Kaźmierskiej porusza. Wyjawiła jedną ze swoich wielkich tajemnic. O co chodzi