Jak podaje portal "Goniec", Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej bacznie monitoruje zagrożenie związane z wczorajszym wybuchem w fabryce w Leverkusen. W środę, pomiędzy godziną 7 a 9 chmura z zanieczyszczeniami ma dotrzeć nad Polskę.

Wybuch w niemieckiej fabryce

We wtorek w godzinach przedpołudniowych doszło do eksplozji w parku przemysłowym znajdującym się w Leverkusen w zachodniej części Niemiec. Na terenie zakładów chemicznych doszło do wybuchu, w wyniku którego dwie osoby uznaje się za zaginione. W wyniku eksplozji rannych zostało 30 osób.

Na skutek wybuchu doszło do pożaru, w wyniku którego do atmosfery mogły zostać uwolnione toskyczne substancje. Okoliczna ludność została poproszona o nie wychodzenie z domu oraz szczelne zamknięcie okien i drzwi. Pierwsza klasyfikacja zdarzanie przez służby mówiła o "ekstremalnym zagrożeniu".

Po kilku godzinach służby podały informację, że dym wydobywający się z miejsca wybuchu nie niesie za sobą toksycznego skażenia. Jednocześnie podkreślono konieczność prowadzenia ciągłego monitoringu zanieczyszczenia powietrza w trakcie trwającego kilka godzin pożaru. W Polsce obserwację sytuacji związanej z przemieszczaniem się zanieczyszczeń prowadzi IMGW.

Obserwacje wskazują, że w godzinach porannych (między 7 a 9) chmura zanieczyszczeń może dotrzeć do zachodniej części Polski - dokładnie w okolice Niziny Szczecińskiej. Służby uspokajają, że zanieczyszczenia, które pojawią się w naszym kraju mają być już znacznie słabsze. Dokładnie informacje na ten tamat dostępne będą popołudniu, dzięki danym zebranym przez satelitę Sentinel-5P.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Popularny lek wycofany ze sprzedaży w aptekach. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał, że ma poważną wadę. Wiadomo czego ona dotyczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie zakazu handlu w niedziele. Co się zmieni w przepisach

O tym się mówi: To może być bardzo trudna sytuacja dla wielu osób! Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych planują strajk. Co z wypłatami świadczeń