Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o zablokowaniu jednego z leków. Jak podaje portal „goniec.pl”, chodzi o Apo-Simva 40 stosowany przez osoby zmagające się z cholesterolem czy cukrzycą.

Dzięki simwastatynie, medykament ma zmniejszać stężenie lipidów obecnych we krwi. Z kolei dystrybutorem leku jest Aurovitas Pharma Polska Sp. Z o.o.

„Lek Apo-Simva należy do grupy leków zwanych satynami. Substancja czynna odpowiada za regulację stężenia cholesterolu i triglicerydów we krwi” – można przeczytać na stronach aptek.

Poważna wada jakościowa leku

Podczas rutynowych badań w jednej z serii medykamentów wykryto poważną wadę jakościową dotyczącą „zanieczyszczenia kwasem acetylosalicylowym i kwasem salicylowym”.

Z tego powodu GIF podjął pilną decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tej partii na terenie całej Polski. Zgodnie z komunikatem jest to seria numer 10620, która ma termin ważności do 30 czerwca roku 2023. W każdym opakowaniu znajduje się 30 tabletek powlekanych o mocy 40mg.

tabletki / YouTube:  Telewizja wPolsce
tabletki / YouTube: Telewizja wPolsce

Warto pamiętać

Osoby, które zakupiły ten lek proszone są przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny o utylizację tabletek lub ich zwrot do apteki. Jego zażycie może grozić negatywnymi skutkami zdrowotnymi.

To już kolejny lek wycofany przez GIF. Należy na bieżąco sprawdzać komunikaty w tym temacie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaczynają się ograniczenia dla osób niezaszczepionych? Lekarze namawiają do bardziej zdecydowanych działań. Co dalej z obostrzeniami

Jak informował portal „Życie.news”: Znany z Radia Maryja duchowny został skazany przez sąd. Wymiar sprawiedliwości nie miał tu żadnych wątpliwości. Co się wydarzyło

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Maryla Rodowicz nie poddaje się w staraniach o alimenty. Legendarna piosenkarka zapowiedziała dalsze kroki w sprawie rozwodu z Andrzejem Dużyńskim

Sprawdź także ten artykuł: Nowe gatunki kleszcza dotarły do Polski przynosząc nowe choroby i dolegliwości. Co powinno się wiedzieć w tym temacie by czuć się bezpieczniej