W obliczu finansowych wyzwań wiele osób decyduje się na pożyczkę od rodziny lub bliskich znajomych. Okazuje się, że w niektórych przypadkach trzeba sporządzić umowę pisemną i odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego.

Czy pożyczając pieniądze od rodziny trzeba odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego?

Jak informuje portal lelum.pl, pożyczając pieniądze od znajomych należy w każdym przypadku sporządzić umowę i zgłosić to do Urzędu Skarbowego. W tym przypadku podatek wynosi 0,5%.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pożyczki od członków rodziny. Jeżeli decydujemy się na pożyczkę od najbliższej rodziny, wtedy nie musimy odprowadzać podatku. Do grupy tej należą:

  • Współmałżonek
  • rodzeństwo,
  • zstępni,
  • wstępni,
  • ojczym i macocha,
  • zięć i synowa,
  • teściowie,
  • pasierbowie.

Urząd skarbowy może zająć nasze pieniądze, dlaczego?
Urząd skarbowy może zająć nasze pieniądze, dlaczego?
Urząd skarbowy może zająć nasze pieniądze, dlaczego?

Te przepisy mogą zaskoczyć

Jest jednak pewien haczyk. Kwota pożyczki wolna od podatku nie może przekraczać 9637 zł. Powyżej tej kwoty obowiązują takie same zasady, jak w przypadku pożyczki od znajomych. Należy wówczas sporządzić umowę i odprowadzić podatek 0,5 % do Urzędu Skarbowego.

Każda pożyczka powyżej 1000 zł powinna być zawarta pisemnie. Ponadto należy kontrolować wysokość wszystkich pożyczek od rodziny w ciągu ostatnich 5 lat. Gdy nie chcemy odprowadzać podatku, ich łączna kwota nie powinna przekroczyć 9637 zł.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Formularz PCC-3, dotyczący pożyczki, można złożyć w siedzibie Urzędu Skarbowego lub zdalnie przez Internet. Podatek od czynności cywilnoprawnych można opłacić przelewem lub w kasie Urzędu Skarbowego.

W przypadku niezgłoszenia pożyczki do Urzędu Skarbowego, podczas kontroli można zapłacić nawet 20% podstawy kary.

To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO