Kilka tygodni temu w mediach zawrzało! Wszystko to za sprawą nowej inicjatywy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które zobowiązało się do wypłat artystom zapomóg pochodzących z Funduszu Wsparcia Kultury. Skandal wywołały wysokości zapomóg, które miały trafić do muzyków!

Co z zapomogami?

Pomoc w wysokości 1 980 000 złotych miała trafić np. do Golec uOrkiestry. Dotacje dla innych, znanych artystów również wzbudziły sporo kontrowersji. Z tego powodu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakomunikowało, że przeprowadzi ponowną weryfikację wniosków oraz wysokości przyznanych zapomóg. Jak jednak zakończy się sprawa?

Wirtualna Polska przekazała, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdziło, że obecnie Instytut Muzyki i Tańca, a także Instytut Teatralny zajmują się weryfikowaniem wniosków, a także podpisywaniem umów. Okazuje się, że niektóre wypłaty już ruszyły, a do tej pory nie pojawiła się nowa lista beneficjentów oraz kwot, które zostaną im przekazane po weryfikacji.

Kto najbardziej odczuje obniżki wypłat?

Co więcej, dziennikarze Wirtualnej Polski dowiedzieli się, że największe obniżki wypłat dotkną instytucje związane ze sztuką.

- W nowej wersji otrzymaliśmy mniej o ok. 60 tys. zł. Jeszcze nie dotarły do nas te pieniądze, Ministerstwo ma na to 14 dni od podpisania umowy – przekazał dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, Marcin Kowalski.

Obcięte zostały dofinansowania także dla Opery Bałtyckiej w Gdańsku ( z 709 600 złotych do 667 000 złotych), a także dla Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie ( z 621 760 złotych do 545 000 złotych).

Warto jednak zauważyć, że zapomogi nie zostaną tak mocno obcięte w przypadku celebrytów. Wypłata dla Golec uOrkiestry została obcięta zaledwie o 316 806 złotych! A zatem wypłata dla góralskiego zespołu nadal będzie dość wysoka bowiem wyniesie 1 573 194 zł!

Jak informował portal "Życie": CZY CZEKA NAS TRZECIA FALA PANDEMII? NIEPOKOJĄCE WIEŚCI Z WIELU KRAJÓW. MATEUSZ MORAWIECKI MÓWI, ŻE POLACY MUSZĄ BYĆ GOTOWI NA KAŻDĄ EWENTUALNOŚĆ

Przypomnij sobie: MARYLA RODOWICZ JEST NIE TYLKO ZNANĄ PIOSENKARKĄ, ALE TAKŻE SZCZĘŚLIWĄ MAMĄ! CZYM ZAJMUJĄ SIĘ DZIECI GWIAZDY

Portal "Życie" pisał również: STOŁECZNY RATUSZ ZAPRASZA WARSZAWIAKÓW DO WSPÓLNEGO KOLĘDOWANIA. GRAFIKA PROMUJĄCA WYDARZENIE WZBUDZIŁA JEDNAK OGROMNE KONTROWERSJE I WYWOŁAŁA BURZĘ W SIECI