Pod koniec 2019r. PiS deklarował opracowanie specjalnego programu pomocowego dla kobiet w ciąży "Ciąża plus". Jednym z pomysłów na wsparcie przyszłych mam była refundacja leków, które są nieodzowne przy niektórych ciążowych przypadłościach.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomina, że co prawda ciąża sama w sobie nie jest chorobą, a co więcej - jest w pełni naturalnym stanem fizjologicznym organizmu, jednak jej objawy mogą wymagać leczenia, kiedy są na tyle intensywne, że uprzykrzają kobiecie życie. Ponadto często dochodzi do sytuacji, w kórych podczas ciąży następują tak duże zmiany w ciele przyszłej matki, że zaczynają występować schorzenia, na które kobieta dotychczas nie cierpiała. Dlatego tak ważny jest łatwy, szybki i w miarę możliwości bezpłatny dostęp do wielu leków dla kobiet w ciąży.

Źródło: screen Youtube Jeden z Wielu
Wkrótce ciężarne będą zostawiać w aptece mniej pieniędzy; Źródło: screen Youtube Jeden z Wielu

Rządowi udało się dotrzymać złożonej kobietom obietnicy i we wrześniu 2020r. została opublikowana lista leków, za które kobiety w ciąży nie muszą płacić. Rodzice spodziewający się dziecka muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami, dlatego każda ulga jest dla nich na wagę złota. Ten program jest szczególnie ważny- pomaga nie tylko zadbać o finanse, ale także o zdrowie przyszłych mam, a to kluczowe w okresie ciąży.

Lista darmowych leków dla kobiet w ciąży to tzw. "lista C". Znalazło się na niej 114 medykamentów pomagających w różnych dolegliwościach. Wykaz obejmuje najważniejsze leki, na które najczęściej pojawia się zapotrzebowanie wśród ciężarnych pań. Na ministerialnej liście znajdująs się hormony takie jak insulina czy progesteron, ale także zupełnie inne preparaty, między innymi pomocne w leczeniu zaburzeń pracy tarczycy lub nadciśnienia. Ministerstwo Zdrowia, które odpowiada zalistę darmowych leków podkreśla, że wykaz będzie na bieżąco uzupełniany.

Kompletny wykaz leków dla kobiet w ciąży, objętych refundacją można pobrać z rządowej strony gov.pl.

Medykamenty z wykazu darmowych leków dla kobiet w ciąży będą na receptach oznaczane literką "C". Możliwość wystawienia recepty na takie leki będzie miał każdy lekarz lub położna, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ a także inny lekarz, któremu przedstawi się zaświadczenie o stwierdzeniu u pacjentki ciąży wystawione przez lekarza bądź położną- informuje portal Lelum.

To może Cię zainteresować: Trudne chwile w życiu Meghan i Harrego. Od jakiegoś czasu nie jest między nimi dobrze. O co chodzi

Bądź na bieżąco z "Życiem": Kasia Tusk pokazała swoje mieszkanie. Jak mieszka córka byłego premiera

Warto wiedzieć: Czy za wejście do galerii handlowej będziemy musieli zapłacić 100 zł? Ten pomysł może oburzyć wielu Polaków