W 2020 roku w Polsce obowiązywała płaca minimalna na poziomie 2600zł brutto w rozliczeniu miesięcznym lub w przypadku stawki godzinowej- 17zł brutto. Miesięczna najniższa krajowa wzrosła o rekordowe 350zł w stosunku do roku poprzedniego. Kiedy ogłaszano stawkę na rok bieżący, Jarosław Kaczyński obiecywał Polakom 3000zł podstawowego wynagrodzenia w 2021r. I aż 4000zł rok później. Plany prezesa PiS pokrzyżowała jednak pandemia i ogólnoświatowy kryzys. W związku z szumnymi zapowiedziami konfrontowanymi z realiami, wokół stawki najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia w polsce narosło wiele spekulacji.

Zwykle to, ile będzie wynosić płaca minimalna w kolejnym roku ustalane jest już na początku czerwca. Jednak tegoroczne ustalenia musiały zostać przesunięte z powodu szalejącego koronawirusa.

W tym roku kwestia ta wywoływała jeszcze większe emocje niż zwykle. Pracodawcy optowali za zablokowaniem płacy minimalnej na tegorocznym poziomie. W opozycji stanęła organizacja zrzeszająca pracowników, według której najniższa krajowa powinna od stycznia wynieść co najmniej 3100zł brutto. Z kolei przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda ocenia, że stawkę zasadniczą powinno podnieść się do kwoty 2800zł brutto. Według niego to kompromis pomędzy trudną sytuacją ekonomiczną, z jaką się aktualnie borykami i wcześniejszymi zapowiedziami rządu o stymulowaniu gospodarki.

Źródło: screen Youtube TVP Info
Piotr Duda; Źródło: screen Youtube TVP Info

Po burzliwych dyskusjach udało się dojść do porozumienia. Określono ile wyniesie najniższa krajowa w 2021r. Płaca minimalna brutto w 2021 roku wzrośnie w stosunku do roku 2020 o 7,7%. Oznacza to, że w 2021 najmniej Polacy zarobią tyle, ile obstawiała Solidarność- 2800zl brutto. Stanowi to 53,2% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jakie prognozuje się na przyszły rok. Minimalna stawka godzinowa na 2021 rok została ustalona natomiast na poziomie 18,30zł brutto.

Zwiększenie płacy minimalnej oznacza więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków, ale tylko tych uczciwych. Wraz z wynagrodzeniem rosną bowiem także kary finansowe nakładane w przypadku przewinień karnoskarbowych. Zgodnie z art. 48 K.k.s. (Dz. U. 1999 Nr 83 poz. 930) grzywna za takie przewinienie może wynieść od jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia aż do jej dwudziestokrotności- wyjątkiem są przypadki, w których kodeks mówi inaczej. Oznacza to, że w 2021r. Najniższa kara, jaka będzie mogła być zasądzona to 280zł, natomiast maksymalna stawka to 56 tysięcy złotych, jednocześnie będzie można otrzymać mandat za wykroczenie opiewający na 5600zł.

Jak informuje portal biznesinfo.pl, najniższa krajowa rośnie z roku na rok i od 2015 roku wzrosła łącznie o 1050zł. Aktualnie 1,7 miliona Polaków zarabia kwotę równą najniższego wynagrodzenia.

O tym pisaliśmy ostatnio: Jarosław Kaczyński zdradza szczegóły ostatniej rozmowy z Lechem Kaczyńskim. Czego dotyczyła rozmowa tuż przed wydarzeniami w Smoleńsku

To może Cię zainteresować: Julia Wołkowa z Tatu była prawdziwą gwiazdą. Teraz solistka zespołu zmaga ciężką chorobą

Warto wiedzieć: Ta mała dziewczynka dzisiaj jest wielką gwiazdą. Choć marzyła o tańcu, jej piosenki znają prawie wszyscy Polacy